Hepatit b virüslerinde hematoloji ve immünoloji göstergeleri ve bazı mutasyonların belirlenmesi
Hematology and immunology indicators and determination of some mutations for hepatitis b virus
  1. Tez No: 726007
  2. Yazar: SAMER KAREEM HANOON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, hematoloji ve immünolojinin göstergelerini doğrulamak amacıyla Mart 2021'den Temmuz 2021'in sonuna kadar Irak Cumhuriyeti Thi-Qar ilinde gerçekleştirilmiştir. Nasiriyah kentindeki ana kan bankasındaki kan bağışçılarına ve Thi-Qar ilindeki Al-Hussein Eğitim Hastanesine kabul edilen hastalara klinik öykülerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Bu çalışma, Hepatit B virüsü ile enfekte olan erkek ve kadınlardan alınan 120 numuneyi içermektedir. Çalışma alanındaki Hepatit B virüslü erkek sayısı (84) ile %70, kadın sayısı (36) ile %30 olmuştur. Ayrıca enfeksiyonun yerleşim yerlerine göre oranına baktığımızda, Kırsal kesimde oran %46,67 iken kentlerde %53,33 olmuştur. Hastaların yaşları 20-69 yaş arasında değişmektedir. En yüksek hasta yoğunluğu %42 oranında 50-60 yaş kategorisinde ve en az %9'u ile 60 yaş üstü kategorisinde saptanmıştır. Hastaların öğrenim düzeylerine göre %45 enfeksiyon oranı ile eğitim düzeyi yüksek ve %55 enfeksiyon oranı ile eğitim düzeyi düşük olanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Kan gruplarıyla ilgili olarak, en yüksek enfeksiyon insidansının %27 ile O Rh+ kan grubu ve %17 ile O Rh- kan grubunda olduğunu, en düşük enfeksiyon yüzdesinin ise %8 ile ABRh+ kan grubu ve %5 ile AB Rh- kan grubu için olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study, examining the indicators of hematology and immunology, was carried out in Thi-Q province of the Republic of Iraq until March 2021. To investigate samples of clinical stories admitted to blood donors at Nasiriyah work main blood bank and Al-Hussein Teaching Hospital in Thiar province. This study includes 120 samples from male vein containing hepatitis B virus. The number of hepatitis B infected patients in the study (84) was 70%, and the number of women (36) was 30%. In addition, the rate was 46.67% in rural areas, while it was 53.33% in urban areas. The ages of the patients ranged from 20 to 69 years. Control the highest number of patients aged 50-60 with 42% and at least 60% over age9. People are highly educated and 45% of people have the same level of people people have as 45% of people are related to people they have. Regarding blood type, the highest person is for O Rh- blood group with 27% and O Rh- blood group with 17%, with highest profile for ABRh+ blood group with 8% and AB Rh- blood group with 5%.