İskenderun körfezinde yetişen alglerin biyokütle özelliklerinin araştırılması
Investigation of biomass properties of algae growing in Iskenderun bay
- Tez No: 726014
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA DEPCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsan gelişimi doğrudan ya da dolaylı olarak enerjinin var oluşu ve kullanışıyla bir ilişki içerisindedir. Enerjinin insan ihtiyaçlarını karşılayacak formda olması istenir. Bunun yanı sıra kullanılacak olan enerji türünün insan ihtiyaçlarını karşılarken insanın yaşam kalitesini etkilememesi, temel ihtiyaçlarını kısıtlamaması insanoğlu tarafından istenen durumlardır. Nüfus arttıkça enerji talebi de bununla doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Enerji talebindeki bu artış insanları yenilenemez enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırmaya yöneltmiştir. Geleceğin biyoyakıt türlerinden biri olabilecek yosunun potansiyelinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada alglerin biyokütle özellikleri baz alınarak biyoyakıt olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu kapsamda Chaetomorpha Linum alg türüne ait hammadde farklı sıcaklıklarda (400 oC, 500 oC, 600 oC, 700 oC) ve farklı ısıtma hızlarında (10 oC/dk. 30 oC/dk. 50 oC/dk.) karbonizasyon işlemine tabi tutulmuştur. Karbonizasyon işleminden elde edilen numunelerin kül tayini deneyi, kalorifik değer, elementel analizi, XRD analizi, SEM analizi, FTIR analizi ve DTA-TGA analizleri yapılmıştır. XRD analizi ise; X-ışını difraktometresi ile CuKα (λ=1.5405 Å) kaynağı kullanılarak elde edilmiştir. Taramalar 10°
Özet (Çeviri)
Human development is directly or indirectly related to the existence and use of energy. Energy is required to be in a form that meets human needs. In addition, it is desired by human beings that the type of energy to be used does not affect the quality of life of people while meeting human needs, and that it does not limit their basic needs. As the population increases, the energy demand also increases in direct proportion. This increase in energy demand has led people to search for renewable energy sources from non-renewable energy sources. In this study, which was carried out to determine the potential of algae, which can be one of the biofuel types of the future, its usability as biofuel was investigated based on the biomass properties of algae. In this context, the raw material of the Chaetomorpha Linum algae species was subjected to carbonization at different temperatures (400 oC, 500 oC, 600 oC, 700 oC) and at different heating rates (10 oC/min. 30 oC/min. 50 oC/min.). Ash determination test, calorific value, elemental analysis, XRD analysis, SEM analysis, FTIR analysis and DTA-TGA analyzes of the samples obtained from the carbonization process were performed. XRD analysis is: Obtained by X-ray diffractometry using CuKα (λ=1.5405 Å) source. Scans were recorded in the range of 10°