Örgüt kültürünün çalışan performansı üzerine etkisinin incelenmesi: Bağdat Üniversitesinde bir araştırma
Examining the effect of organizational culture on employee performance: A study at Baghdad University
- Tez No: 726051
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küreselleşen dünyada örgütlerin rekabet avantajı sağlayabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri için daha aktif olmaları gerekmektedir. Tüm bu süreci yönetirken örgüt kültürü, sahip olduğu unsurlar ile örgüt çalışanlarını bir arada tutarak ortak amaç için hareket etmelerinde ve örgütlerin değişime uyum sağlamasında etkili bir faktördür. Bu çalışma, örgüt kültürü ve alt boyutlarının çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma verileri, Bağdat Üniversitesi'ndeki eğitim sektörü kurumlarında çalışan 246 katılımcıdan anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 25 ve AMOS 25 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucu, çalışanların performansının belirlenmesinde örgüt kültürünün önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu araştırmanın eğitim sektöründe yapılmasının nedeni, bu sektörde çalışan çalışanların davranış ve performanslarının belirlenmesinde örgüt kültürünün önemli bir etkiye sahip olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, organizations need to be more active in order to gain competitive advantage and maintain their existence. While managing this whole process, organizational culture is an effective factor in keeping the elements and the employees of the organization together, acting for a common purpose and adapting the organizations to change. This study aims to examine the effect of organizational culture and its sub-dimensions on employee performance. Research data were collected from 246 participants working in educational sector institutions at Baghdad University using the survey technique. The data collected in the research were analyzed using SPSS 25 and AMOS 25 programs. The result of the research shows that organizational culture has a significant effect on determining the performance of employees. In addition, the reason why this research was conducted in the education sector is that organizational culture has an important effect on determining the behavior and performance of employees working in this sector.