Entegrasyon bağlamında kimlik mücadelesi: Avrupa'da Müslüman olmak (Hollanda örneği)
The struggle for identity in the context of integration: Being a Muslim in Europe (The case of Netherlands)
- Tez No: 726132
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KİRMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışma, tanınma teorileri kuramsal zemininde, Avrupa'daki Müslüman göçmenlerin dini kimlik talepleri ile entegrasyonu arasındaki ilişkiyi konu edinmektedir. Müslüman göçmenlerin dini kimlik taleplerinin Avrupa toplumsal ve kamusal alanında gördüğü“kabul”ve“itibar”verileri hareket noktası alınarak, Müslüman göçmenlerin dini kimlik taleplerinin toplumsal entegrasyona etkisi çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Avrupa toplumsal ve kamusal alanında artan Müslüman dini kimlik nitelikleri, toplumsal ilişkilerde belirleyici faktörler olarak tartışmaların odağını oluşturmaktadır. Bu bağlamda Müslüman göçmenlerin Avrupa toplumsal yaşamında kimliksel varlık“mücadelesi”, entegrasyon çerçevesinde değerlendirilmektedir. Çalışmada nicel araştırma modeli kullanılmış, bunun yanında nitel araştırma tekniklerinden grup görüşmesi ve katılımcı gözlemden de faydalanılmıştır. Hollandalı bireyler ve Müslüman göçmenlere olmak üzere iki ayrı anket uygulanmış, derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulardan Hollanda toplumunda Müslüman dini kimlik taleplerinin entegrasyon bağlamında“sayılmadığı”ve“itibar”görmediği sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan Müslüman göçmenlerin dini kimlik aidiyetlerinin yüksek olmasına karşın entegrasyon tutamlarının da yüksek olduğu görülmüştür. Tutumlar arası bu anlamlı ilişki, Müslüman göçmenlerin Avrupa toplumunda dini kimlikleri ile var olma istekleri olarak değerlendirilmiştir. Tanınma teorileri kavramsal çerçevesinde“kabul görmeyen”,“sayılmayan”talepler, kimlik“mücadele”si olarak kendini göstermektedir. Müslüman göçmen grupların Avrupa toplumsal yapısına dini kimlik taleplerinden vazgeçmeden uyum sağlamak istedikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study deals with the relationship between the religious identity demands of Muslim immigrants in Europe and integration the theoretical basis of recognition theories. The focus of the study is the effect of the religious identity demands of Muslim immigrants on social integration, based on the“acceptance”and“respect”data of the religious identity demands of Muslim immigrants in the European social and public sphere. Increasing Muslim identity characteristics in the European social and public sphere are the focus of discussion as determining factors in social relations. In this context, the struggle for identity of Muslim immigrants in European social life is evaluated within the framework of integration. Quantitative research model was used in the study, as well as qualitative research techniques, group interview and participant observations were also used. Two separate surveys, including Dutch individuals and Muslim immigrants and in-depth interviews were performed. The findings, it was concluded that the Muslim religious identity demands in Dutch society are“respected”and“disrespected”in the context of integration. On the other hand, although the religious identity belongs of Muslim immigrants is high, integration attitudes are also high. This meaningful relationship between attitudes has been evaluated as the desire of Muslim immigrants to exist. European society with their religious identity. The“unaccepted”or“disrespected”demands for in the conceptual framework of recognition theories appear as“struggle for identity”. It has been concluded that Muslim immigrants groups want to adapt to the European social structure without giving up their religious identity demands.