15-49 yaş aralığındaki kadınların dismenore ile baş etme yöntemleri
Methods for women under the age of between 15 and 49 to cope with dysmenorrhea
- Tez No: 726133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABULUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AraĢtırma, 15-49 yaĢ aralığındaki kadınların dismenore ile baĢ etmede kullandıkları yöntemleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıĢtır. AraĢtırma, Kars ilinde yaĢayan 15-49 yaĢ aralığındaki kadınlar üzerinde Kasım-Aralık 2020 tarihleri arasında yürütülmüĢtür. AraĢtırmanın evrenini, Kars ili merkez ilçede ikamet eden 15-49 yaĢ grubu kadınlar oluĢturmuĢtur. AraĢtırmanın örneklemini ise, Kasım – Aralık 2020 tarihinde araĢtırmaya katılmayı kabul eden 419 kadın oluĢturmuĢtur. ÇalıĢmanın verilerini elde etmek için;“Tanımlayıcı Bilgi Formu”ve“Dismenore Etkilenen Ölçeği”kullanılmıĢtır. Verilerin analizi SPSS 23.0 paket programı ile yapılmıĢtır. Veri analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde parametreleri kullanılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive type to determine the methods used by women between the ages of 15-49 to cope with dysmenorrhea. The research was carried out on the women between the ages of 15-49 who live in Kars province between November and December 2020. The population of the study consisted of the women aged 15-49 who live in the central district of Kars province. The sample of the study involved 419 women who voluntarily agreed to participate in the study between November and December 2020. To obtain the data of the study;“Descriptive Information Form”and“Dysmenorrhea Affected Scale”were used. Data analyses were made through SPSS 23.0 package program.