Yaşlı hipertansiyon hastalarında kırılganlık ve öz-bakım gücü arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of correlation between fragility and selfcare agency for elderly patients with hypertension
  1. Tez No: 726155
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ MUTLUAY YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, yaşlı hipertansiyon hastalarında kırılganlık ve öz-bakım gücü arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini evreni belli olmayan örnekleme yöntemine göre, %5 örneklem hatası ve %5 anlamlılık düzeyinde Ekim 2019- Ekim 2020 tarihleri arasında Düzce Atatürk Devlet Hastanesi dahili yataklı servisleri ve dahili polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri 299 hipertansiyon hastası oluşturmuştur. Araştırmanın verileri;“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Edmonton Kırılganlık Ölçeği”ve“Öz-bakım Gücü Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, paremetrik karşılaştırma testleri ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 71.40±6.597'dir. Edmonton Kırılganlık Ölçeği toplam puan ortalaması 5.71±2.87, Öz-bakım Gücü Ölçeği puan ortalaması ise 90.19±12.06 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This a descriptive study was conducted to determine of correlation between fragility and selfcare agency in elderly hypertension patients. The sample of the study consisted of 299 hypertension patients aged 65 and over who applied to Düzce Atatürk State Hospital internal medicine services and internal outpatient clinics between October 2019 and October 2020 selected using a method for a sample with a unknown population with a 5% sampling error and 5% significance level. The research data was collected by using the“Patient Descriptive Information Form”,“Edmonton Fraility Scale”and“Self-Care Agency Scale”. The descriptive statistical methods, parametric comparison tests and correlation analyses were used in the analysis of the data. The mean age of the patients was 71.40±6.597. The Edmonton Fraility Scale total score average was 5.71±2.875, and the Self-Care Agency Scale mean score was 90.19±12.068.