Sürdürülebilir üçüncü parti lojistik tedarikçi seçimi: Kayseri örneği
Selection of sustainable third-party logistics supplier: Case of Kayseri
  1. Tez No: 726156
  2. Yazar: SAMİME KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küresel dünyada firmalar oldukça yoğun bir rekabet ortamında faaliyet gösterirler. Firmalar rekabette en kazançlı çıkmak için birbirleri ile yarış içinde maliyetlerini en aza indirmek, iş süreçlerini basitleştirmek, operasyonları ve tedarik zinciri esnekliklerini geliştirmek için 3PL hizmetlerini kullanmaktadır. Bu çalışmada Kayseri Serbest Bölgesinde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmaların, sürdürülebilir 3PL firma seçimleri sırasında hangi değişkenleri kullandıkları ve hangi değişkenlere ne kadar önem verdiklerini araştırmak amaçlanmıştır. Bunun için kriterleri gruplandırma ve seçme aşamasında Borda Sayım yöntemi ve kriterlerin önemlerini belirlemek için AHP yöntemi kullanılmıştır. Konusunda ve alanında uzman 18 kişiyle yüz yüze görüşülerek tutarlı yanıtlara göre ortak yargıları temsil eden geometrik ortalamalar hesaplanmış ve kriter ağırlıkları elde edilmiştir. Buna göre; 3PL firma seçiminde sürdürülebilirlik temelinde ekonomik kriterler yaklaşık %71 ağırlıkta, sosyal kriterler %16 ağırlıkta ve çevresel kriterler %13 ağırlıkta bulunmuştur. Bununla beraber ekonomik kriterlerde toplam maliyet %20 ağırlığında, sosyal kriterlerde karşılıklı güven %19 ağırlığında, çevresel kriterlerde iş sağlığı ve güvenliği kriteri %31 ağırlığında ilk sıralarda yer alan alt kriterler olarak bulunmuştur. Sürdürülebilir 3PL hizmet sağlayıcısı seçiminde ekonomik kriterlere ve özellikle ekonomik kriterlerden toplam maliyet, zamanında teslimat ve kalite kriterlerine özellikle önem verilmesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the global world, companies operate in a highly competitive environment. Companies use 3PL services to minimize their costs, simplify business processes, improve operations and supply chain flexibility in competition with each other in order to be the most profitable in the competition. This study is aimed to investigate which variables are used by companies operating in various fields in Kayseri Free Zone during their sustainable 3PL firm selection and how much priority they attach to which variables. For this, the Borda Count method was used in the grouping and selection stage of the criteria, and the AHP method was used to determine the importance of the criteria. By interviewing 18 experts in their topics and fields, geometric means representing common judgments were calculated according to consistent answers, and criteria weights were obtained. Accordingly, in the selection of 3PL companies, on the basis of sustainability, economic criteria weighed 71%, social criteria weighed 16%, and environmental criteria weighed 13%. However, in economic criteria, the total cost weighs 20%, in social criteria mutual trust weighs 19%, and in environmental criteria, occupational health and safety criteria are found to be the first sub-criteria with a weight of 31%. In the selection of a sustainable 3PL service provider, it can be recommended to give particular importance to economic criteria and especially to total cost, on-time delivery and quality criteria from economic criteria.