Yaşlı koroner arter hastalarının kırılganlık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of frailty levels in elderly patients with coronary artery disease
- Tez No: 791124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koroner arter hastalarında (KAH) kırılganlığın değerlendirilmesi, mortalite, hastaneye yatış ve uzun süreli tıbbi bakıma bakıma ihtiyaç riski belirlenen bireylerde kapsamlı geriatrik değerlendirme ve fonksiyonel durumu iyileştirmeye yönelik müdahaleler yapılmasını kolaylaştırır. Bu çalışma yaşlı koroner arter hastalarının kırılganlıklarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın Ocak-Haziran 2022 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji poliklinik ve yataklı servise başvuran 65 yaş ve üzeri koroner arter hastalığı tanısı olan bireyler oluşturmuştur. Çalışma 107 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler ''Tanıtıcı Bilgi Formu'' ve ''Edmonton Kırılganlık Ölçeği'' kullanılarak yüz yüze anket yöntemi toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bireylerin %59,8'inin kırılgan olduğu ve ölçekten alınan ortalama puanın 6,08±4,09 olduğu saptanmıştır. Hastaların kırılganlık dağılımları incelendiğinde ise %40,2'sinin kırılgan değil, %15,9'unun görünürde savunmasız, %11,2'sinin hafif kırılgan, %15'inin orta kırılgan, %17,8'inin şiddetli kırılgan olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of frailty in patients with coronary artery disease (CAD) facilitates comprehensive geriatric evaluation and interventions to improve functional status in individuals who are at risk of mortality, hospitalization, and need for long-term medical care. This descriptive study was conducted to evaluate the fragility of elderly coronary artery patients. The study consisted of individuals aged 65 years and older with a diagnosis of coronary artery disease who applied to Mersin City Training and Research Hospital cardiology outpatient clinic and inpatient service between January and June 2022. The study was completed with 107 patients. The data were collected using a face-to-face survey method using the“Descriptive Information Form”and the“Edmonton Vulnerability Scale”. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS for Windows 25.0 program. While evaluating the data, descriptive statistical methods, independent groups t test, one-way analysis of variance, Bonferroni test and multiple regression analysis were used. As a result of the research, it was determined that 59.8% of the individuals were frail and the average score obtained from the scale was 6.08±4.09. When the fragility distribution of the patients was examined, it was found that 40.2% were not fragile, 15.9% were apparently vulnerable, 11.2% were slightly frail, 15% were moderately frail, and 17.8% were severely frail.