Preparation of a novel modified electrode for sensitive determination of methyldopa
Metildopanın duyarlı bir şekilde saptanması için yeni bir modifiye elektrotun hazırlanması
  1. Tez No: 726187
  2. Yazar: RIZGAR ZUBAIR TAHER ZEBARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karbon nanotop ve neodmiyum oksit nanoparçacıklar ile yeni bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrot platform (Nd2O3/CNBs/GCE) metildopa saptanması için kullanılmıştır, Nd2O3/CNBs/GCE sistemi metildopa elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Nd2O3/CNBs/GCE sistemi, metildopa için 2.0x10-7 M ile 1.8x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 7.24 x10-8 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yeni sensörün tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir.
Özet (Çeviri)
A novel material was prepared using carbon nanoballs and neodymium oxide. The material was used for coating an electrode and a new paltform has been obtained. The electrode prepared was used for the detecting methyldopa. The Nd2O3/CNBs/GCE system accelerated the electrode reaction of methyldopa. The Nd2O3/CNBs/GCE system exhibited a linear relationship between 2.0x10-7 M and 1.8x10-5 M for methyldopa. A detection limit of 7.24 x10-8 M was obtained for methyldopa at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of novel sensor such as reproducibility, precision and accuracy are excellent.