Annelerin ebeveynlik öz yeterliğine doğum sonrası desteğin etkisi
The effect of postnatal support on mothers' parental self-efficacy
- Tez No: 726234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma annelerin ebeveynlik öz yeterliğine doğum sonrası desteğin etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma 12 Ocak 2021- 21 Ocak 2022 tarihleri arasında Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde yaşayan, doğum sonrası ilk 3 ila 6 ay arasında olan annelerle yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, güç analizi ile belirlenen 604 anne oluşturmaktadır. Veriler; Anne Tanıtıcı Bilgi Formu, Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (EÖYÖ) ve Doğum Sonrası Destek Ölçeği (DSDÖ) formları ile online olarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, Student-t testi, Varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, lojistik ve çoklu lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Annelerin yaşı 30.97±4.78, doğum sayısı 1.60±0.70, çocuk sayısı 1.61±0.70 ve doğum sonrası süresi (ay) 4.80±1.14'tür. Annelerin EÖYÖ toplam puan ortalaması 35.20±10.4 saptanmıştır. DSDÖ“ihtiyacın önemi”boyutunun puan ortalaması 153.21±50.24,“alınan destek”boyutunun ise 125.17±45.81 düzeyinde belirlenmiş olup ihtiyacın öneminin alınan destekten daha fazla olduğu saptanmıştır. DSDÖ'nin boyutları kesme noktasına göre; destek ihtiyacını annelerin %55'i“çok önemli”, %32.6'sı“önemsiz”, alınan desteği %42.9'u“çok fazla”, %31.3'ü“desteğim yok”şeklinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive type to examine the effect of postpartum support on mothers' parental self-efficacy. It was carried out with mothers living in any regions of Turkey between 12 January 2021-21 January 2022. The sample in the study comprises 604 mothers whose power analysis was determined. The data were collected online through the Mother Descriptive Information Form, Parent Self-Efficacy Scale (PSES), and Postpartum Support Questionnaire (PSQ) forms. Percentages, means, Student's t-test, analysis of variance, Pearson correlation analysis, logistics, and multiple linear regression analysis were used to evaluate the data. The mean age of the mothers was 30.97±4.78, the number of births was 1.60±0.70, the number of children was 1.61±0.70, and the postpartum period (months) was 4.80±1.14. The total mean score of the mothers on PSES was found to be 35.20±10.4. The total mean score of“the importance of the need”dimension on PSQ was 153.21±50.24, and the“support received”dimension was 125.17±45.81, and the importance of the need was found to be more important than the support received. According to the cut-off of PSQ, 55% of the mothers evaluated“the need for support”as“very important”, 32.6% of them regarded it as“not important”, and 42.9% of them evaluated“support received”as“too much”and 31.3% of them stated,“I do not have support”.