Hakkâri ili ve ilçelerinde abort yapmış koyunlardan chlamydia abortus etkenin enzyme-linked ımmunosorbent assay (ELISA) ile araştırılması
Investigation of chlamydia abortus from aborted ewes in hakkâri province and its districts with enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA)
- Tez No: 917864
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KOZAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada Hakkâri ili ve ilçelerindeki farklı sürülerde kuzulama döneminde abort yapmış 180 koyunda Chlamydia abrtus kaynaklı vakaları tespit etmek amaçlandı. Abort yapmış koyunlardan kan numuneleri tekniğine uygun olarak Vena jugularis'ten alındı. Biyokimyasal serum tüplerine alınan kan numuneleri kısa sürede 3000 RPM /20 dakika santrifüj edildikten sonra elde edilen serumlar ependorflara alınarak analiz edilecek zamana kadar -20 °C'de derin dondurucuda muhafaza edildi. Araştırma için yeterli düzeyde numune sağlandıktan sonra Chlamydia abortus'a karşı oluşan antikorların saptanması amacıyla ticari indirekt ELISA test kiti (Sunlong sheep Chlamydia abortus ELISA test kit) kullanılarak alınan numunelerin ELISA testi yapıldı ve ELISA okuyucu'da (SEAC SIRJO S) 450 nm dalga boyunda okundu. Elde edilen verilere bakıldığında Hakkâri ili ve ilçelerinden alnınan 180 numunede 8 numune (%4,4) C. abortus ELISA testi pozitif tespit edildi. Chlamydia abortus ELISA testi poziitif tespit edilen numunelerin ilçelere göre dağılımına bakıldığında Hakkari il merkezinde 4 koyunda, Yüksekova ilçesinde 3 koyunda ve Şemdinli ilçesinde 1 koyunda C. abrtus ELISA testi pozitif tespit edildi. Sonuç olarak, Hakkâri ili merkezinde, Yüksekova ve Şemdinli ilçesinde koyunculuk işletmelerinde C. abortus'un prevalansı ile ilgili olarak ilk kez bir veri elde edildi. Elde edilen veriler Hakkâri il ve ilçelerinde tarım müdürlüklerindeki hayvan sağlığı şube müdürlükleriyle paylaşıldı. Özellikle son on yıl içerisinde koyunculuk işletmelerinde aborta neden olan en önemli etkenlerden biri olan C. abortus'a yönelik yapılacak koruyucu önlemlerin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerin oluşmasına katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the cases of Chlamydia abrtus in 180 ewes that aborted during lambing period in different flocks in Hakkâri province and its districts. Blood samples from aborted ewes were taken from the vena jugularis according to the technique. The blood samples taken into biochemical serum tubes were centrifuged at 3000 RPM /20 minutes in a short time and the sera obtained after centrifugation were taken into ependorfs and kept in a deep freezer at -20 °C until the time of analysis. After providing sufficient samples for the study, ELISA test of the samples was performed using a commercial indirect ELISA test kit (Sunlong sheep Chlamydia abortus ELISA test kit) to detect antibodies against Chlamydia abortus and read at 450 nm wavelength on an ELISA reader (SEAC SIRJO S). According to the data obtained, 8 samples (4.4%) out of 180 samples taken from Hakkâri province and its districts were positive for C. abortus ELISA test. When the distribution of the samples with positive Chlamydia abortus ELISA test according to the districts was examined, 4 sheep in Hakkari province center, 3 sheep in Yüksekova district and 1 sheep in Şemdinli district were found positive for C. abrtus ELISA test. As a result, for the first time, data on the prevalence of C. abortus in sheep farms in Hakkari province center, Yüksekova and Şemdinli districts were obtained. The data obtained were shared with the animal health branch directorates in the agricultural directorates in Hakkari provinces and districts. Especially in the last decade, it will contribute to the development of activities for the development of preventive measures against C. abortus, which is one of the most important factors causing abortion in sheep farms.