Bağlam temelli STEM etkinliklerinin öğrencilerin bilimsel okuryazarlıkları ve STEM'e yönelik güdülenmeleri ile fene ilişkin tutum ve kaygıları üzerine etkisi
The effect of context based learning STEM activities on students' scientific literacy and motivation for STEM, as well as their attitudes and concerns about science
  1. Tez No: 726334
  2. Yazar: FARUK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağlam temelli öğrenme yönteminin bir uygulaması olan REACT stratejisinin STEM eğitimi ile entegrasyonunun, öğrencilerin bilimsel okuryazarlık, STEM güdülenme, fene yönelik tutum ve kaygıları üzerine etkisini tespit etmek ve uygulamalar hakkında öğrenci görüşlerini açığa çıkarmaktır. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Osmaniye ili Düziçi ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda yedinci sınıfta öğrenim gören 82 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin beraber kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu basit seçkisiz örneklem yöntemiyle seçilen ve yedinci sınıfta öğrenim gören üç sınıf oluşturmaktadır. Bu sınıflardan 7/A sınıfı deney-I, 7/E sınıfı deney-II ve 7/G sınıfı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; bilimsel okuryazarlık ölçeği, STEM güdülenme ölçeği, fene yönelik tutum ve kaygı ölçeği kullanılmıştır. Uygulama öncesi bu ölçekler ön test olarak üç grubu da uygulanmıştır. Ardından deney-I grubuna bağlam temelli REACT strateji destekli STEM etkinlikleri, deney-II grubuna bağlam temelli REACT stratejisi destekli etkinlikler ve kontrol grubuna bilim uygulamaları öğretim programı uygulanmıştır. Uygulama 10 haftada tamamlanmıştır. Uygulamanın tamamlanmasıyla ölçekler gruplara son test olarak uygulanmış, deney-I ve deney-II grubundan rastgele seçilen 10'ar öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme formu çerçevesinde veri toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı t testi, ANOVA ve ANCOVA testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre; bilimsel okuryazarlık ve STEM'e yönelik güdülenme yönünden bağlam temelli STEM etkinlikleri uygulanan deney-I grubunun olumlu etkilenme düzeyinin, bağlam temelli öğrenme etkinlikleri uygulanan deney-II ve bilim uygulamaları öğretim programı uygulanan kontrol gruplarına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Fene yönelik tutum ve kaygı yönünden ise, bağlam temelli STEM etkinlikleri uygulanan deney-I grubu ile bağlam temelli öğrenme etkinlikleri uygulanan deney-II grubunun olumlu etkilenme düzeylerinin benzer olduğu, ancak bilim uygulamaları öğretim programı uygulandığı kontrol grubuna göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında gelecek çalışmalarda, REACT destekli STEM etkinlikleri farklı sınıf seviyelerinde ve çalışma süresi daha uzun tutularak etkisi araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the integration of REACT strategy, which is an practices of context-based learning method, with STEM education on students' scientific literacy, STEM motivation, attitudes and concerns towards science, and to reveal student opinions about the practices. The research was carried out in the 2021-2022 academic year with 82 students studying in the seventh grade at a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the Düziçi district of Osmaniye province. In the research, a mixed method was used in which quantitative and qualitative methods were used together. The study group of the research consists of three seventh grade classes selected by simple random sampling method. Among these classes, 7/A class was determined as experimental-I, 7/E class as experimental-II and 7/G class as control group. As a data collection tool in the research; scientific literacy scale, STEM motivation scale, science and anxiety scale towards attitude were used. Before the practices, these scales were applied to all three groups as a pre-test. Then, context-based REACT strategy supported STEM activities were applied to the experimental-I group, context-based REACT strategy-supported activities to the experimental-II group, and science practices teaching program to the control group. The practice was completed in 10 weeks. Upon completion of the practice, the scales were applied to the groups as a post-test, and data were collected within the framework of a semi-structured interview form with 10 randomly selected students from the experimental-I and experimental-II groups. Dependent t test, ANOVA and ANCOVA tests were used in the analysis of quantitative data. In the analysis of qualitative data, content analysis was performed. According to the data obtained from the research; In terms of scientific literacy and motivation towards STEM, it was determined that the level of positive impact of the experimental group, which was applied context-based STEM activities, was higher than the control groups, which only applied context-based learning activities, and experiment-II, which was applied context based learning program. In terms of attitude and anxiety towards science, it was found that the positive effect levels of the experimental-I group to which context-based STEM activities were applied and the experimental-II group to which only context-based learning activities were similar. However, it was determined that the science applications curriculum was higher than the control group. In the light of the data obtained from the research, the effect of REACT supported STEM activities can be investigated in future studies by keeping the study period longer at different grade levels.