Tam kan sayımı, koagülasyon, rutin biyokimya, immünolojik testler parametrelerinde hasta bazlı gerçek zamanlı kalite kontrol (HBGZKK) yöntemlerinin uygulanması, uygulanan kalite kontrol yöntemlerinin optimizasyonu ve validasyonu
Application of patient based real-time quality control (PBRTQC) methods for complete blood count, coagulation, routine biochemistry, immunological tests parameters, optimization and validation of applied quality control methods
  1. Tez No: 726333
  2. Yazar: İLKNUR ALKAN KUŞABBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Amaç: Hasta bazlı gerçek zamanlı kalite kontrol (HBGZKK) yöntemlerinin, geleneksel iç kalite kontrol (İKK) uygulamalarının destekleyicisi olarak kullanılabilirliğini, uygulanabilirliğini, yararlılığını belirlemek ve her parametre için uygulama kurallarını belirleyip optimizasyonunu ve validasyonunu sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tam kan sayımı, koagülasyon, rutin biyokimya ve immünolojik test parametreleri için 6 aylık veri hastane laboratuvar bilgi sisteminden alındı. Tüm testler için ölçüm aralığı dışındaki sonuçlar dışlanarak tek tek Excel sayfaları oluşturuldu. Test sonuçları zamana göre sıralı olarak dizildi. Genel ortalama ve ortalama günlük sonuç sayıları hesaplandı. Tüm testlerin dağılım özellikleri incelendi. Normal dağılmayan testler için uç değer analizi yapılarak kesme limitleri oluşturuldu. Kesme limitleri de dışlandıktan sonra ortalama günlük sonuç sayıları hesaplandı ve
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine the usability, applicability and usefulness of patient-based real time quality control (PBRTQC) methods for supporting traditional internal quality control (IQC) practices, and to determine the application rules for each parameter and ensure their optimization and validation. Materials and Methods: 6-month data for complete blood count, coagulation, routine biochemistry and immunological test parameters were obtained from the hospital laboratory information system. Individual Excel sheets were created for all tests, excluding results outside the measuring range. Test results were arranged in chronological order. The overall mean and the mean daily number of results were calculated. The distribution characteristics of all tests were examined. For tests that were not normally distributed, outlier analysis was performed and truncation limits were established. After excluding data outside truncation limits, average daily results were calculated, and tests