Robotik kedi ve betta balık terapilerinin hemodiyaliz hastalarında fizyolojik ve psikolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of physiological and psychological effects of robotic cat and betta fish therapies in hemodialysis patients
  1. Tez No: 726370
  2. Yazar: HATİCE DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Pet terapinin hemodiyaliz hastalarında fizyolojik ve psikolojik etkilerinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen çalışma 18 robotik kedi, 18 Betta balık ve 18 kontrol grubu hasta ile tamamlandı. Veriler, Gümüşhane Kelkit Devlet Hastanesi'nde Mayıs-Eylül 2021 tarihlerinde“Yapılandırılmış Hasta Bilgi Formu”,“De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği”,“Öznel Mutluluk Ölçeği”,“Son Dönem Böbrek Yetmezliği-Uyum Ölçeği”,“Diyaliz Semptom İndeksi”,“Beden Kütle İndeksiİzlem Formu”,“Vital Bulgu İzlem Formu”,“Oksijen Saturasyonu İzlem Formu”,“Robot Kedi”,“Betta Balık”kullanılarak toplandı. Robotik kedi grubuna hemodiyaliz esnasında iki ay haftada 20 dakika robotik pet terapi uygulandı. Betta balık grubunaiki ay evde Betta türü balık bakımını üstlenmeleri sağlanırken, kontrol grubuna hemodiyaliz tedavisi dışında bir uygulama yapılmadı. İki aylık pet terapi uygulaması sonrası hastalar iki ay daha takip edildi. Veriler, Ki-kare, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Friedman, Wilcoxon İşaret ve Mann-Whitney U testleriyle değerlendirildi. Robotik kedi terapisi sırasında hastaların nabız, kan basıncı, solunum sayısı, yalnızlık ve diyaliz semptomlarının azaldığı, mutluluk ve hastalığa uyumun arttığı; uygulama sonrası takipte son test 1. ölçümde nabız, kan basıncı, hastalığa uyumun azaldığı, yalnızlık ve diyaliz semptomlarının arttığı, solunum sayısı ve mutluluğun değişmediği; son test 2. ölçümde, mutluluk, hastalığa uyum, kan basıncının azaldığı, yalnızlık ve diyaliz semptomlarının arttığı, solunumun ise değişmediği bulundu. Betta balık terapisi sırasında hastaların beden kütle indeksi, mutluluk ve hastalığa uyumunun arttığı, yalnızlık, oksijen saturasyonu ve diyaliz semptomlarının azaldığı; son test 1. ölçümde yalnızlık, oksijen saturasyonu, diyaliz semptomları, beden kütle indeksi, hastalığa uyumun arttığı, mutluluğun ise değişmediği; son test 2. ölçümde yalnızlık, oksijen saturasyonu, diyaliz semptomlarının arttığı, beden kütle indeksi ve mutluluğun azaldığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The randomized controlled study to examine the physiological and psychological effects of pet therapy in hemodialysis patients was completed with 18 robotic cats, 18 Betta fish and 18 control group patients. The data were gathered with“Structured Patient Information Form”,“De Jong Gierveld Loneliness Scale”,“Subjective Happiness Scale”,“End Stage Renal Disease Adherence Questionnaire”,“Dialysis Symptom Index”,“Body Mass Index Monitoring Form”,“Vital Signs Monitoring Form”,“Form Oxygen Saturation Monitoring”,“Robot Cat”,“Betta Fish”between May-September 2021 in the Gümüşhane Kelkit State Hospital. Robotic pet therapy was applied to the robotic cat group for 20 minutes a week for two months during hemodialysis. While the Betta fish group was allowed to take care of Betta fish at home for two months, the control group did not receive any application other than hemodialysis treatment. After two months of pet therapy, the patients were followed for another two months. Data were evaluated with Chi-square, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Friedman, Wilcoxon Sign and Mann-Whitney U tests. During robotic cat therapy, patients' pulse, blood pressure, respiratory rate, loneliness and dialysis symptoms decreased, happiness and adaptation to disease increased; In the post test follow-up after the application, in the first measurement, heart rate, blood pressure, adaptation to the disease decreased, loneliness and dialysis symptoms increased, respiratory rate and happiness did not change; In the secondary measurement of the posttest, it was found that happiness, adaptation to illness, blood pressure decreased, loneliness and dialysis symptoms increased, and respiration did not change. During Betta fish therapy, patients' body mass index, happiness and adaptation to disease increased, symptoms of loneliness, oxygen saturation and dialysis decreased; posttest In the first measurement, loneliness, oxygen saturation, dialysis symptoms, body mass index, adaptation to the disease increased, but happiness did not change; In the second measurement, it was found that loneliness, oxygen saturation, dialysis symptoms increased, body mass index and happiness decreased.