Absans epilepsili sıçanlarda görülen diken dalga deşarjlarına metforminin etkisi
The effect of metformin on spike wave discharges in rats with absence epilepsy
- Tez No: 726436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GiriĢ-Amaç: Metformin, biguanid grubundan oral antidiyabetik ilaçtır. Yapılan çalışmalar metformin uygulamasının konvulsiyonlarla seyreden nöbetleri azalttığını göstermektedir. Absans nöbetleri, paroksismal bilinç kaybı ataklarıyla ve elektroensefalografide senkron diken dalga deşarjlarıyla (DDD) seyreden, konvulsif olmayan, jeneralize nöbetlerdir. Çalışmamızda, metforminin genetik absans epilepsili sıçanlarda görülen DDD'lere olası etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntemler: Çalışmamızda erkek WAG/Rij sıçanlara elektrokortikogram (ECoG) kayıtları için tripolar elektrotlar takıldı. Yedi günlük iyileşme periyodundan sonra hayvanlar PowerLab veri kazanım ünitesine bağlandı ve üç saat bazal kayıt elde edildi. Sonrasında metformin 10, 25, 50, 100 ve 200 mg/kg dozlarında intraperitoneal (i.p.) olarak uygulanarak 3 saatlik daha kayıt elde edildi. Yedi gün boyunca metformin uygulanan gruba ise metforminin etkin dozu uygulandı ve sekizinci gün kayıt alındı. Enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası alınan üçer saatlik ECoG kayıtlarına bakılarak bütün gruplar toplam DDD sayısı, toplam spike sayısı, toplam spike süresi ve ortalama DDD süresi açısından değerlendirildi. Bulgular: Akut uygulamada kontrol grubu ve metformin gruplarının enjeksiyon öncesi dönemleri karşılaştırıldığında DDD sayıları açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Enjeksiyon sonrası DDD sayıları karşılaştırıldığında ise, 100 ve 200 mg/kg grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir değişiklik yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Metformin is an oral antidiabetic drug from the biguanide group. Studies show that metformin administration reduces the convulsive seizures. Absence seizures are non-convulsive generalized seizures with paroxysmal loss of consciousness episodes and synchronous spike-wave discharges (SWDs) on electroencephalography. In our study, we aimed to investigate the possible effect of metformin on SWDs in genetic absence epileptic rats. Methods: In this study, tripolar electrodes were placed to male WAG/Rij rats for electrocorticogram (ECoG) recordings. After seven days of recovery period, animals were connected to the PowerLab data acquisition unit and three hours of baseline recording was obtained. After intraperitoneal (i.p.) administrations of metformin at the doses of 10, 25, 50, 100, and 200 mg/kg, 3 more hours of recording was obtained again. The effective dose of metformin was administered to the seven days treatment group and ECoG was recorded on the eighth day. All groups were evaluated in terms of total SWDs number, total spike number, total spike duration and mean duration per SWDs by analyzing the three-hour ECoG recordings obtained before and after the injection. Results: In acute administration when the pre-injection periods of the control group and metformin groups were compared, no significant difference was found in terms of SWDs numbers. When the post-injection SWDs numbers were compared, there was no significant difference in the 100 and 200 mg/kg groups compared to the control group (p>0.05).