Yoğun bakım hemşirelerine verilen basınç yarası önleme eğitiminin basınç yarası insidansı ve hemşire bilgi düzeyi üzerine etkisi
The effect of pressure wound prevention training given to intensive care nurses on pressure wound incidence and nurse knowledge level
  1. Tez No: 832676
  2. Yazar: YASEMİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma, ön test-son test kontrol gruplu deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesi deney ve kontrol grubu yoğun bakım ünitelerine ait son 3 aylık basınç yarası insidans verileri ilgili hastanelerden alındı ve basınç yarası bilgi testi ön test olarak deney ve kontrol grubundaki hemşirelere uygulandı. Deney grubundaki hemşirelere basınç yarası önleme eğitimi verildikten sonra; deney ve kontrol grubu hemşirelerine basınç yarası bilgi testi son test olarak uygulandı. Son olarak deney ve kontrol grubu yoğun bakım ünitelerinin eğitim sonrası 3 aylık basınç yarası insidans verileri ilgili hastanelerden alındı. Çalışmada deney grubu hemşirelerinin basınç yarası ön test bilgi puanı 67.83∓12.56 iken, son test puanı 83.45∓3.77 olarak bulunmuş olup; basınç yarası bilgi puan ortalamasının basınç yarası eğitimi sonrası yükseldiği istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur(p0.05). Çalışma öncesi yoğun bakımlar basınç yarası insidansı deney grubunda 10.47, kontrol grubunda ise 13.45'ti. Çalışmanın tamamlandığı tarihte yoğun bakım insidans deney grubunda 3.70, kontrol grubunda ise 9.27 bulunmuştur. Çalışmada hemşire basınç yarası bilgi puanı ile yoğun bakım basınç yarası insidansı arasında negatif yönlü güçlü korelasyon bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Yoğun Bakım, Hemşirelik, İnsidans, Basınç Yarası.
Özet (Çeviri)
The study was carried out experimentally with a pretest-posttest control group. Before the study, the last 3 months pressure ulcer incidence data of the experimental and control group intensive care units were obtained from the relevant hospitals and the pressure ulcer knowledge test was applied to the nurses in the experimental and control groups as a pre-test. After giving pressure ulcer prevention training to the nurses in the experimental group; The pressure ulcer knowledge test was administered to the experimental and control group nurses as a post-test. Finally, 3- month post-training pressure ulcer incidence data of the intensive care units of the experimental and control groups were obtained from the relevant hospitals. In the study, the pressure ulcer pre-test knowledge score of the experimental group nurses was 67.83∓12.56, while the post-test score was 83.45∓3.77; It was found that the mean pressure ulcer knowledge score increased after pressure ulcer training, which was statistically significant (p0.05). The incidence of pressure ulcers in intensive care units before the study was 10.47 in the experimental group and 13.45 in the control group. At the time of the completion of the study, the incidence of intensive care was 3.70 in the experimental group and 9.27 in the control group. In the study, a strong negative correlation was found between nurse pressure ulcer knowledge score and intensive care pressure ulcer incidence. KEYWORDS: İntensive care, Nursing, İncidence, Pressure ulcer