H. Salih Zengin'in çocuk edebiyatı çalışmaları
Children's literature studies by H. Salih Zengin
- Tez No: 726490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Çocuğun bilişsel, duyuşsal, dilsel ve düşsel zekâ gelişimini büyük oranda tamamlayabileceği ve gelişimindeki kritik dönemleri de kapsayan çocukluk döneminde, karşılaşması gereken en önemli uyaranlardan biri de çocuk edebiyatıdır. Çocuk edebiyatı, çocuğa göre ve çocuk gerçekliğine dayalı nitelikli eserleri ile çocuğun dünyasına girmeyi başarır. Çocuk, çocuk edebiyatı sayesinde kendisini ve dünyayı daha iyi anlayarak tanımlayabilir. Çocuğa yönelik eserlerin ve çalışmaların varlığı, uzun zaman öncesine dayansa da çocuk edebiyatı, çağdaş bir kavram olarak gelişim göstermektedir. Türkiye'de çocuk edebiyatı alanında, özellikle 1979 yılının Dünya Çocuk Yılı ilan edilmesinden sonra çocuğa göre ve çocuk gerçekliğine dayalı önemli eserler yazılmıştır. Günümüzde çocuğa yönelik çalışmaları ve eserleri ile tanınan yazarlardan biri de H. Salih Zengin'dir. H. Salih Zengin, 1974 yılında Maraş'ın Andırın ilçesinde doğmuş, 1996 yılından beri çeşitli platformlarda çocuklar için yazılar yazmış, birçok dergi ile çocuklara seslenmiş çağdaş çocuk edebiyatı yazarıdır. Araştırmamızın amacı, H. Salih Zengin'in çocuğa ve çocuk edebiyatına bakışını açıklamak ve çocuklar için yazdığı hikâye, masal ve romanları ile çocuklara yönelik yazdığı deneme kitabını çocuk edebiyatı ilkelerine ve genel niteliklerine göre değerlendirmektir. H. Salih Zengin, çocuklar için dergiler çıkarmış, hikâyeler, masallar, romanlar ve denemeler yazmıştır. Yazar, eserlerinde genellikle çocuk ve hayvan karakterlerine yer vermiştir. Sade, anlaşılır bir dil kullanmış; düş gücüne, renklere ve doğaya sık sık yer vermiştir. Yazar, eserlerinde tarihi kahramanları, tarihi yerleri, dinsel ögeleri ve değerleri konu edinerek çocuğun edebi zevk içerisinde öğrenmesini sağlamaya çalışmıştır. Araştırmamız sürecinde nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama metodu kullanılmıştır. H. Salih Zengin ile görüşme sağlanmış, kendisi hakkında bilgi edinilebilecek diğer kaynaklara ve yazarın eserlerine ulaşılmış, analiz çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular konu ile ilgili başlıklar altında sunulmuştur. Araştırmamız ile H. Salih Zengin'in ve eserlerinin literatüre tanıtımı sağlanarak daha sonra yapılabilecek araştırmalara yardımcı olunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Children's literature is one of the most important stimuli that the child should encounter in childhood, which can greatly complement the development of cognitive, sensory, linguistic and intellectual intelligence and includes critical periods in the development of the child. Children's literature manages to enter the world of the child with its qualified works based on child's and child reality. The child can define himself and the world by understanding better through children's literature. Although the existence of works and works aimed at children goes back a long time, children's literature develops as a contemporary concept. Although children's literature in our country developed later than European countries, especially after 1979 was declared the World Year of Children, important works based on child reality started to be given. One of the important authors known today for his work and works for children is H. Salih Zengin. H. Salih Zengin was born in 1974 in The Andirn district of Maraş,he has written for children on various platforms since 1996 and is a contemporary children's literature writer who has addressed children with many magazines. The aim of our research is to explain H. Salih Zengin's view of children's and children's literature and to evaluate the stories, fairy tales and novels he wrote for children and his essay book for children according to the principles and general qualities of children's literature. As a result of our research, H. Salih Zengin's essay book for children, magazines, stories, fairy tales, novels and children has been obtained since 1996. The author used simple, understandable language, often featuring children's and animal characters in his works. One of the most important features of the works is that imagination, colors and nature are frequently included. The author has written works with a strong literary aspect, using literary arts such as depiction. In his works, the author tried to make the child learn in literary pleasure by frequently focusing on historical heroes, historical places, religious elements and values. In the process of our research, the method of descriptive scanning from qualitative research methods was used. H. Salih Zengin was interviewed and other sources and works that could be obtained about him were analyzed. The findings are categorized and presented under the relevant headings. With our research, it is thought that H. Salih Zengin and his works can be introduced to the literature and help with the researches that can be done later.