Multipl skleroz ön tanısı ile izlenen hastalarda gözyaşı sıvısında oligoklonal bant varlığı
Presence of oligoclonal band in the tear liquid in patients followed with a prediagnose of multiple sclerosis
- Tez No: 726528
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM LEVENT GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Sinir Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Multipl Skleroz (MS) inflamasyon, demiyelinizasyon ve akson hasarı ile karakterize otoimmün bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. MS tanısında anamnez ve muayene en önemli basamakları oluşturmaktadır. Klinik olarak MS düşünüldüğünde paraklinik testlerden öncelikle beyin ve spinal manyetik rözenans görüntüleme (MRG)'den yararlanılmaktadır. Radyolojik ve klinik olarak MS düşünülen hastalarda tanıyı desteklemek ve diğer ayırıcı tanılardan uzaklaşmak için evoked potansiyel (EP) çalışmaları ve beyin omurilik sıvısı (BOS) incelmesinden yararlanılabilmektedir. BOS oligoklonal band pozitifliği (OKB) MS tanısını destekleyen önemli bir paraklinik testtir. MS hastalarında gözyaşı sıvısının tanıda kullanılmasına ilişkin nadir de olsa çalışmalar olduğu görülmektedir. Çalışmamızda MS tanısı ile izlenen hastalarda göz yaşında oligoklonal band varlığının sıklığını ve tanıya olabilecek katkısını belirlemeyi amaçladık. Son 6 ay içerisinde immün modulatör ilaçkullanımı olamayan ve steroid tedavi yaklaşımında bulunulmayan MS ön tanısı ileizlenen 30 hastadan ve 10 kontrol hastasından aynı gün içerisinde BOS, kan serumu ve gözyaşı sıvısı alınmıştır. Oligoklonal band varlığını belirlemek için izoelektrik fokuslama yöntemi kullanılmıştır. 30 MS tanılı hastanın 24'ünde BOS OKB pozitifliği görülmüştür (%80). BOS OKB pozitif olan 24 hastanın 14'ünde göz yaşında band varlığı görülmüştür (%58.3). BOS'da band görülemeyen hastaların tamamında göz yaşı incelmesi normaldir. MS ön tanısı ile izlenen hastalarda göz yaşında OKB varlığı bize tanı açısından önemli bir veri sunmaktadır. Bununla birlikte göz yaşında OKB negatif olan hastalarda BOS'da OKB'nin pozitif olabileceği bilinmeli ve ayırıcı tanı açısından bu bilgi ön planda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is an autoimmune central nervous system disease characterized by inflammation, demyelination and axon damage. Anamnesis and examination are the most important steps in the diagnosis of MS. When MS is considered clinically, brain and spinal magnetic resonance imaging (MRI) are primarily used from paraclinical tests. Evoked potential (EP) studies and cerebrospinal fluid (CSF) thinning can be used to support the diagnosis and avoid other differential diagnoses in patients with radiological and clinical suspicion of MS. CSF oligoclonal band (OCB) positivity is an important paraclinical test that supportsthe diagnosis of MS. Although rare, there are studies on the use of tear fluid in the diagnosis of MS patients. In our study, we aimed to determine the frequency of the presence of oligoclonal bands in the eyes of patients followed up with the diagnosis of MS and its possible contribution to the diagnosis. CSF, blood serum and tear fluid were taken on the same day from 30 patients with MS who were followed up with a pre-diagnosis and 10 control patients (other neurological patients), who could not use immunomodulatory drugs and did not receive steroid treatment in the last 6 months. Isoelectric focusing method to determine the presence of oligoclonal bands. used. CSF OCB positivity was observed in 24 of 30 MS patients (80%). In 14 of 24 patients with positive CSF OCB, the presence of bands in the eyes was observed (58.3%). Tear thinning is normal in all patients without bands in CSF. The presence of OCB in the eyes of patients followed up with a prediagnosis of MS provides us with important data in terms of diagnosis. On the other hand, it should be known that OCB may be positive in CSF in patients with negative OCB in tears, and this information should be kept in the foreground in terms of diagnosis and differential diagnosis.