Ülke kredi notları ve CDS primlerinin karşılaştırmalı analizi: BRICS ülkeleri örneği
Comparative analysis of country credit ratings and CDS spreads: The case of BRICS countries
  1. Tez No: 726527
  2. Yazar: MUHAMMET AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkelerin borç yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğinde kullanılan ölçütlerden biri kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen kredi notları ve kredi temerrüt swap primleridir. Özellikle kredi notları uluslararası piyasalardan elde edilen fonların maliyetlerini belirlediğinden ilgili ülkedeki etkisi geniş kapsamda olabilmektedir. Bu etki her ülkede farklı şekillerde yaşanabilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde bu etki çok daha derinden hissedilmektedir. Çünkü gelişmekte olan ülkeler için kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenilir ve tarafsız not vermesi oldukça hassas bir husustur. Bu kredi notlarının şeffaflığına ilişkin çok çeşitli eleştiriler bulunmaktadır. Bu eleştirilerin temelinde kredi değerlendirme süreçlerinin şeffaflığı ve kredi notunun bu ülkelerin gerçek durumunu yansıtıp yansıtmadığı vardır. Bu eleştirilerin verdikleri öneriler arasında ise CDS primlerinin kullanılması yer alır. Bu bağlamda bu çalışmada kredi derecelendirme notları ile CDS primleri analiz edilerek, CDS primlerinin kullanılması ile ilgili öneri sunan literatür BRICS ülkeleri kapsamında aydınlatılacaktır. Özellikle BRICS ülkelerinin seçilmesinin sebebi kredi notunun gerçeği yansıtmadığında etkisinin bu ülkelerde daha sert hissedilmesidir. Bu çalışma ile hem literatürdeki eleştirilere karşı bir tutum sergilemek, hem de ülke kredi notları ve CDS primleri ile ilişkiyi inceleyen literatüre katkı sağlanması planlanmaktadır. Ayrıca tek derecelendirme kuruluşu yerine üç derecelendirme kuruluşunun notları da bu çalışmaya dahil edilecektir. Böylece karşıt görüşlerin tek bir kuruluş özelinde oluşması engellenecektir. Ülkelerin kredi anlamında riskli olup olmadığını ifade eden bu iki önemli göstergenin güvenilir bir yolla hesaplanması özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri için oldukça önemlidir. Uluslararası literatürden daha çok yararlanıp, bu çalışmanın sonuçlarının karşılaştırılabilir olması öncelikli hedeflerdendir. Bu anlamda BRICS ülkeleri üzerine yapılacak varyans analizi ve olay çalışması ile hem ilgili literatüre katkı sağlayacak hem de bu ülkelerin kredi anlamında riskli olup olmadığını belirleyen en iyi ölçüt ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the criteria used when countries do not fulfill their debt obligations is credit ratings given by credit rating agencies and credit default swap spreads. Especially since credit ratings determine the costs of funds obtained from international markets, their impact in the relevant country can be extensive. This effect can be experienced in different ways in every country. This effect is felt much more profoundly in developing countries. Because for developing countries, it is a very sensitive issue that credit rating agencies give reliable and unbiased ratings. There are various criticisms of the transparency of these credit ratings. The basis of these criticisms is the transparency of credit evaluation processes and whether the credit rating reflects the real situation of these countries. Among the suggestions of these criticisms is the use of CDS spreads. In this context, in this study, by analyzing credit rating scores and CDS spreads, the literature that offers suggestions for the use of CDS spreads will be illuminated within the scope of BRICS countries. Particularly the reason why BRICS countries were selected is that when the credit rating does not reflect the reality, its effect is felt more strongly in these countries. With this study, it is planned to both exhibit an attitude towards criticism in the literature and contribute to the literature that examines the relationship with country credit ratings and CDS spreads. In addition, instead of a single rating agency, the grades of three rating agencies will be included in this study. Thus, opposing views will be prevented from forming within a single organization. Calculation of these two important indicators, which express whether the countries are risky in terms of credit, in a reliable way is especially important for the sustainable development goals of undeveloped and developing countries. One of the primary goals is to make more use of the international literature and to make the results of this study comparable. In this sense, the variance analysis and event study to be made on the BRICS countries will both contribute to the relevant literature and determine the best criterion that determines whether these countries are risky in terms of credit.