Kadın voleybolcularda kalça ve diz izokinetik kas kuvveti ile üst ekstremite fonksiyonel testler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hip and knee isokinetic muscle strength and upper extremity functional tests in women volleyballers
  1. Tez No: 726549
  2. Yazar: ABDULLAH BAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın, kadın voleybolcularda alt ekstremite kalça ve diz fleksör-ekstansör kas gruplarının izokinetik kas kuvvetlerini ölçmek ve üst ekstremite fonksiyonel testler ile aralarında ki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı Çalışmaya Merinos Kadın Voleybol Spor Kulübü'nde 2021-2022 sezonunda aktif voleybol oynayan yaş ortalaması 17,89 ± 4,87 olan 45 sporcu dahil edildi. Çalışma için 14-35 yaş aralığında ve aktif voleybol oynayan ve ortopedik yaralanması olmayan sporcular seçildi. Daha sonra bireylerin demografik bilgileri kaydedildi. Sporcularda kalça ve diz fleksör ve ekstansör kas gruplarının izokinetik kas kuvvet ölçümleri, CYBEX (CSMI HUMAC NORM Testing and Rehabilitation System) cihazı ile yapıldı ve sonuçlar kaydedildi. Sporcuların üst ekstremite fonksiyonel değerlendirmeleri için Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilizasyon Testi (KKZÜEST), Sağlık Topu Fırlatma Testi (STFT) ve Y Denge Testi (YDT) uygulandı. Sporcularda ki anaerobik güç üretme kapasitelerini ölçmek için Dikey Sıçrama Testi uygulandı ve bu testin sonucuna göre kişinin Anaerobik Güç Ölçümleri (AGÖ) Lewis Nomogramı'na göre belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate to measure the isokinetic muscle strength of lower extremity hip and knee flexor-extensor muscle groups in female volleyball players and to examine the relationship between them and upper extremity functional tests. Athletes with an avaraage age of 17,89 ± 4.87 were included. 45 athletes between the ages of 14-35 who play active volleyball and have no orthopedic injury were selected for the study. Then, the demographic information of the individuals was recorded. Isokinetic muscle strength measurements of hip and knee flexor and extensor muscle groups in athletes were made with the CYBEX (CSMI HUMAC NORM Testing and Rehabilitation System) device and the results were recorded. Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stabilization Test (CKCUEST), Medicine Ball Throwing Test (MBTT) and Y Balance Test (YBT) were applied for the upper extremity functional evaluations of the athletes. The Vertical Jump Test was applied to measure the anaerobic power generation capacity of the athletes, and according to the results of this test, the Anaerobic Power Measurements (APM) of the person was determined according to the Lewis Nomogram.