Obez ve normal kilolu çocuklarda makorin ring finger protein 3 serum seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of makorin ring finger protein 3 serum levels in obese and normal weight children
- Tez No: 726643
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Puberte, uyarıcı ve baskılayıcı faktörlerin karmaşık etkileşimi ile başlamaktadır. Ailesel santral erken puberteye (SEP) ilişkin genetik çalışmalar, makorin ring finger protein 3'ün (MKRN3) gonadotropin salgılatıcı hormon sekresyonunun ana inhibitörü olduğunu ileri sürmüştür. Obezite başta nöroendokrin sistem olmak üzere tüm sistemleri etkileyen bir hastalıktır. Kız çocuklarında obezite hipotalamik-hipofizer-gonadal aksı etkileyerek erken puberteye neden olabilmektedir. Bu çalışmada, SEP'li hastaların serum MKRN3 düzeyleri değerlendirildi ve obezite ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Endokrinoloji polikliniğine Haziran 2019-Temmuz 2021 tarihleri arasında başvuran yaşları altı ile on arasında olan 92 SEP tanılı ve 86 prepubertal kız olgu dahil edildi. MKRN3'ün vücut kitle indeksinden (VKİ) etkilenen bir parametre olup olmadığını değerlendirmek için SEP ve prepubertal kontrol (PK) grupları obez ve obez olmayan grup olarak ikiye ayrıldı. Hastaların başvuru şikayeti, şikayet süresi, takvim yaşı, boy yaşı, kemik yaşı, Tanner evresi, vücut ağırlığı, boy, VKİ, folikül stimülan hormon, lüteinizan hormon, östrodiol, MKRN3 düzeyleri, pelvik ultrasonografi bulguları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Puberty is initiated by the complex interaction of stimulating and suppressive factors. Genetic studies of familial central precocious puberty (CPP) have suggested that makorin ring finger protein 3 (MKRN3) is the primary inhibitor of gonadotropin-releasing hormone secretion. Obesity is a disease that affects all systems, especially the neuroendocrine system. Obesity in girls can cause early puberty by affecting the hypothalamic-pituitary-gonadal axis. This study evaluated the serum MKRN3 levels of patients with CPP, and its relationship with obesity was investigated. The study 92 CPP and 86 prepubertal female cases aged between six and ten years who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Pediatric Endocrinology outpatient clinic between June 2019 and July 2021. CPP and healthy prepubertal control (HC) groups were divided into obese and non-obese groups to evaluate whether MKRN3 is a parameter affected by body mass index (BMI). Patients' complaints at admission, duration of complaints, calendar age, height age, bone age, Tanner stage, body weight, height, BMI, follicle-stimulating hormone, luteinizing hormone, estradiol, MKRN3 levels, pelvic ultrasonography findings were recorded.