Academic dishonesty among undergraduate students: Predicting the role of academic moral disengagement and academic motivation in academic dishonesty
Lisans öğrencileri arasında akademik usulsüzlük: Akademik ahlaki geriçekilme ve akademik motivasyonun akademik usulsüzlük üzerindeki rolünün yordanması
- Tez No: 726642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmanın amacı lisans öğrencilerinin akademik usulsüzlük algılarına ilişkin kapsamlı bir anlayış geliştirmektir. Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesine devam etmekte olan 442 lisans öğrencisine Akademik Motivasyon Ölçeği, Akademik Ahlaki Geriçekilme Ölçeği, Akademik Usulsüzlük Ölçeği ve Akademik Usulsüzlük Anketi uygulanmıştır. Akademik ahlaki geriçekilme, akademik motivasyon, akademik usulsüzlük yönergesi farkındalığı ve bireysel öğrenci özelliklerinin akademik usulsüzlük üzerinde etkisini görmek için iki hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Bu model sınav odaklı akademik usulsüzlükğün %33'ünü ve ödev odaklı akademik usulsüzlüğün %43'ünü açıklamıştır. Sınav odaklı akademik usulsüzlük için en güçlü yordayıcı öğrenci temelli akademik ahlaki geri çekilme olmuştur ve onu amotivasyonla profesör/okul kaynaklı akademik ahlaki geri çekilme takip etmiştir. Ödev odaklı akademik usulsüzlüğü ise sırasıyla öğrenci temelli akademik ahlaki geri çekilme, amotivasyon, cinsiyet, profesör/okul kaynaklı akademik ahlaki geri çekilme, bilmeye yönelik içsel motivasyonla içe yansıyan dışsal motivasyon yordamıştır. Akademik usulsüzlük yönergesi farkındalığı akademik usulsüzlüğün iki boyutunu da yordamamıştır. Bununla birlikte, öğrenciler çoktan seçmeli soruların, bilgi temelli soruların, ağırlığı yüksek olan ve yapılması için kısa bir süre verilen ödevlerin en sık kopya çekilen değerlendirme çeşidi olduklarını raporlamıştır. Öğrencilerin yarısı üniversitelerinin akademik usulsüzlük yönergeleri hakkında bilgilerinin olmadığını raporlamıştır. Öğrencilerin çoğunluğu Kovid-19 sırasında kopya çekme oranlarında bir artış olduğuna inanmaktadır. Öğrencilerin yarıdan azı sözleşmeli kopyaya tanık olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to develop a thorough understanding of academic dishonesty in undergraduate students. Data were collected from 442 undergraduate students from a state university in Ankara with Academic Motivation Scale, Academic Moral Disengagement Scale, Academic Dishonesty Scale, and Academic Dishonesty Questionnaire. Two hierarchical regression analyses were conducted to examine effect of academic moral disengagement, academic motivation, awareness of academic dishonesty regulations, gender, and GPA on academic dishonesty. The model explained 33% of exam-related academic dishonesty and 43% of assignment-related academic dishonesty. The most powerful predictor was students as the origin of academic moral dishonesty, followed by amotivation, and professors/university as the origin of academic moral disengagement for exam-related academic dishonesty. For assignment-related academic dishonesty, they were students as the origin of academic moral dishonesty, amotivation, gender, professors/university as the origin of academic moral disengagement, intrinsic motivation-to know, and extrinsic motivation-identified in order. Awareness of academic dishonesty regulations was not a predictor for both factors of academic dishonesty. Moreover, students reported that multiple-choice questions, knowledge-based questions, heavily weighted assignments, and assignments with a short time to complete was the most cheated in assessment types. Half of the students were not aware of their institutions' academic dishonesty regulations. The majority of students believed that there was an increase in academic dishonesty during the Covid-19 pandemic. Less than half reported they had observed contract cheating.