Enflasyon ortamında stok değerlemesi
Inventory valuation in inflation situation
- Tez No: 72667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ENFLASYON ORTAMINDA STOK DEĞERLEMESİ Hüseyin Ali KUTLU Danışman : Doç. Dr. Reşat KARCIOĞLU 1998, sayfa: 151 Jüri : Doç. Dr. Reşat KARCIOĞLU Günümüzde birçok ülkenin ekonomik problemlerinin başında“enflasyon”yer almaktadır. Ekonomik istikrar sağlamayı başarabilmiş az sayıdaki gelişmiş ülkede %5'in altında oranlarla ifade edilebilen enflasyon, geri kalmış veya gelişmekte olan birçok ülkede %50'nin, %100'ün hatta %1000'in üzerinde oranlarla ifade edilebilmektedir. Türkiye ne yazık ki ikinci gruptaki yüksek oranlı enflasyon yaşanan ülkelerin içinde yar alan bir kronik enflasyon ülkesidir. Cumhuriyet dönemiyle başlayan ekonomik kalkınma hamleleriyle birlikte önemsiz sayılabilecek oranlarda ortaya çıkan enflasyon, bazı dönemlerdeki düşüşleri haricinde gittikçe yükselen bir trend izlemiş ve 1970'lerin sonunda hiperenflasyon olarak tanımlanabilecek yüksek oranlara ulaşmıştır. 1980'lerin başında az da olsa düşüş göstermiş ancak sonrasında yükselişini devam ettirmiş ve içinde bulunduğumuz 1998 yılında yaklaşık %90'lar seviyesine ulaşmıştır. Böylesine yüksek oranlarda enflasyonun yer aldığı ülkemizde işletme sahipleri tüm ticari işlemlerinde dikkatli davranmak ve tüm alternatifleri değerlendirmek zorundadırlar. Özellikle imalat işletmeleri, imalat faaliyetlerinin temelini teşkil eden her türlü hammadde ve malzeme fiyatlarım yalandan takip edip, stok çıkışlarım, gerçek değerlerine azami ölçüde yakın rakamlarla değerlendirmek mecburiyetindedirler. Aksi takdirde, faaliyetleri sonucunda gerçek olmayan fiktif karlarla karşılaşıp daha fazla miktarda vergi ödemek zorunda kalacaklardır. Bu anlamda, çalışmamızın amacı, enflasyon olgusunun yapışım, nedenlerini ve özellikle işletmeler üzerindeki etkilerini inceleyip stokların parasal değerleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla da stok değerleme yöntemlerini ayrı ayrı inceleyip enflasyonist ortamda her bir yöntemin ne gibi sonuçlar verdiğini irdeleyebilmektir. Yanlış değerleme yönteminin uygulanıp fiktif karların ortaya çıkarılması sonucunda fazla miktarlarda vergi ödeneceği gerçeği dikkate alındığında konunun önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS INVENTORY VALUATION IN INFLATION SITUATION by Hüseyin Ali KUTLU Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Reşat KARCIOGLU 1998, 151 pages Jury : Assoc.Prof. Dr. Reşat KARCIOGLU Today,“inflation”is the first and the most important among commercial problems of many countries. The inflation rate in a few developed countries in which the economical stability has been achieved can be expressed as being under 5 %, whereas it can be expressed as over 100 or 1000 % in many underdeveloped countries. Unfortunately, Turkey with her high inflation rate takes place in the second group. The inflation, appearing first at small unimportant rates parallel to the economical development activities started in the beginning of the Republican Era, followed an elevated trend except small drops in some periods and reached to such high rates that could be defined as“hyperinflation”in the decade of 1970-1980. In the beginning of 1980 decade, the inflation exerted a small decline, but later continued to rise and climbed to over 80 % level in 1997. The enterpreneurs in Turkey, in which the inflation exists at such high rates, have to be careful in their commercial operations and evaluate all of the possible alternatives. Particularly, companies in the manufacturing industry have to follow the prices of raw materials and other goods very closely, value their stocks as close as possible to their real prices. Otherwise, they will confront with fictive profits and have to pay more tax. In this connection, the purpose of this study is to explore the structure of the inflation, the causes of inflation and particularly its effects on enterprices and on monetary expressions of the stocks. For this purpose, inventory valuation methods were examined one by one and the results governed by each method under the inflation situations were evaluated. The importance of the topic is apperant if the reality that the improper valuation method causes to fictive profits resulting in the payment of high tax was taken into account.