Türk ceza hukukunda kastrasyon
Castration in Turkish penal law
  1. Tez No: 726795
  2. Yazar: TOLGA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, cinsel suçların neredeyse her toplumda yaygın olarak rastlanan en çirkin suçlardan biri olduğu kolaylıkla görülebilir; bu nedenle failler şaşmaz biçimde, en ağır cezaları tereddütsüz hak eden, toplumun en menfur üyeleri olarak görülmüştür. Fazla sansasyonel popülist bir ortam ve hukuk devleti ilkesi ikileminde kimyasal kastrasyonun gün geçtikçe daha fazla tartışılan bir konu olması sebebiyle devletler kimyasal kastrasyonu cinsel suçlar için daha fazla bir deva olarak nazara almaktadırlar. Cinsel suçluların fiziksel ve kimyasal kastrasyonu, sadece etkililiği açısından değil, aynı zamanda orta ve ağır yan etkileri açısından da, sayısız çalışmada irdelenmiştir. Dolayısıyla asıl problem, bu prosedürün hukuki olarak ceza veya tedavi olarak uygulanıp uygulanamayacağı ve tedavinin zorla olup olamayacağı olarak gözükmektedir. Suçluların biyolojilerinin önemli bir rol oynadığını göz ardı etmek mümkün olmasa da, zorunlu kimyasal kastrasyonun pedofiller tarafından işlenen trajik cinsel suçluların altında yatan nedenleri tedavi edebileceği kolayca ileri sürülemez. Bu bakımdan bu çalışmanın ana argümanları; kimyasal kastrasyonu hukuki bakımından bir cezadan ziyade bir tedavi olarak ele almak ve tedaviyi bilimsel perspektifle ve failin aydınlatılmış onamıyla uyumlu biçimde uygulamaktır. Bu argümanların gerekçelendirilmesi için tıp çalışmalarına dayanmak oldukça mühim olduğundan çalışmanın ilk bölümünde tıbbi açıdan kastrasyon ele alınmıştır. Suçluların otonomisini göz ardı eden zorunlu tedavinin cinsel suçluların rehabilitasyonuna yardımcı olmaması ve cinsel suçların azaltmaması bakımından sonuçlar çok da şaşırtıcı değildir. Aksine, suçların toplumsal sorunları kompleks yapısı içine yerleşmiş olmasından dolayı kanun yapıcıların suçlara etki eden krimonolojik faktörleri azaltmayı gözetmesi gereklidir. Çalışmanın ikinci bölümünde başta ABD hukuki düzenlemeleri olmak üzere diğer devletlerdeki suçluların kastrasyonu incelenmiştir. Üçüncü bölüm kastrasyonun hukuki mahiyeti ve Türkiye'nin kimyasal kastrasyonu hukuki yapısına nasıl entegre etmesi gerektiğine ayrılmıştır. Son kısımda Türkiye'nin gelecekte konuyu nasıl ele alması gerektiğine yönelik bazı tespit ve teklifler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, one can readily notice that sexual crimes have been one type of the most heinous crimes which are extensively prevalent nearly in every society; which is why the perpetrators are steadyingly perceived as the most vile members of the society who deserve the harshest punishments without hesitation. States, because of the fact that chemical castration is a much more discussed issue day by day in the dilemma of an over sensationalised populist environment and the principle of the rule of law, take into account chemical castration as a potencial panacea for sex crimes. The surgical and chemical castration of sex offenders have been scrutinized by myriad studies, in terms of not only its effectiveness, but also of the mild and severe side effects. The main issue, thereby, seems to be whether the procedure can legally be implemented as a punishment or treatment and whether the treatment should be coerced or not. While it is hardly possible to overlook the fact that biology of the offenders plays a major role, one can not succinctly profess that mandatory chemical castration can cure the reasons underlie the tragic sexual crimes committed specifically by pedophiles. With this regard, main arguments of this study is to perceive chemical castration legally as a treatment instead of a punishment and to implement the treatment within the scientific perspective and consonant with the informed consent of the offender. Because of the fact that it is obviously crucial to lean on medical studies for the vindication of these arguments, castration is discussed in the light of medical studies in the first chapter of the study. The outcomes are hardly striking that coerced treatment with ignoring the offenders' autonomy does not help the rehabilitation of sex offenders and reduce the sex crimes. On the contrary, due to the fact that the crimes are embedded in the complex structure of the societal problems, legislators, should pay regard to diminishing the criminological factors contributing to crimes rates. The castration of the offenders is examined in the second chapter of the study, especially the US legal arrangements coming in the first place. The third chapter is dedicated to the legal nature of chemical castration and how Turkey have integrated chemical castration to the legal structure. At the last part there remain some indications and proposals of how Turkey should handle the subject in the future.