Temporomandibular eklem dejenerasyonu olan hastalarda masseter kasının ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the masseter muscle with ultrasonography in patients with temporomandibular joint degenaration
  1. Tez No: 726796
  2. Yazar: BÜŞRA ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı TME osteoartriti olan hastaların masseter kasının kalınlık ve sertlik değerlerini ultrasonografi ile incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya fakültemize eklem ağrısı şikayeti ile başvuran tanısal KIBT görüntülerinde osteoartrit saptanan 40 hasta ve 40 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların masseter kas kalınlıkları ve masseter kas sertliği, dinlenme ve maksimum ısırma durumunda ultrasonografi ile ölçüldü. Bulgular: Osteoartritli hastaların masseter kas kalınlık değeri istirahat halinde ortalama 0.91 cm ve sağlıklı bireylerin kalınlık değeri ortalama 1.00 cm idi. Osteoartritli hastaların maksimum ısırma halinde masseter kalınlığı ortalama 1.28 cm ve sağlıklı bireylerin kalınlığı ortalama 1.36 cm idi. Osteoartritli hastaların masseter kas elastikiyet indeksi oranı istirahat halinde 2.11 ve sağlıklı bireylerin masseter kas elastikiyet indeksi oranı 1.49 idi. Osteoartritli hastaların maksimum ısırma halinde iken masseter kas elastikiyet indeks oranı 4.51 ve sağlıklı bireylerin masseter kas elastikiyet indeks oranı 3.16 idi. Osteoartritli hastalar ile sağlıklı bireylerin masseter kas kalınlık değerleri ve masseter kas elastikiyet indeks oranı hem dinlenme durumunda hem de maksimum ısırma durumunda önemli ölçüde farklıydı. Sonuç: Ultrasonografi kas kalınlığını belirlemede güvenilir bir yöntemdir. Osteoartritli hastaların masseter kas kalınlığı sağlıklı bireylere göre daha az bulunmuştur. Aynı zamanda TME osteoartriti olan hastalarının masseter kas sertliğinde artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate the masseter muscle thickness and hardness values of patients with TMJ osteoarthritis by ultrasonography. Material and Method: This study included 40 patients who presented to our faculty with complaints of joint pain in whom osteoarthritis was identified in diagnostic CBCT images and 40 healthy individuals. The masseter muscle thicknesses and masseter muscle hardness of the participants were measured by ultrasonography in a resting state and a state of maximum biting. Results: The mean resting masseter muscle thickness values were found as 0.91 cm in the osteoarthritis patients and 1.00 cm in the healthy individuals. The mean maximum biting masseter muscle thickness values were found as 1.28 cm in the osteoarthritis patients and 1.36 cm in the healthy individuals. The mean resting masseter muscle elasticity index ratio were 2.11 in the osteoarthritis patients and 1.49 in the healthy individuals. The mean maximum biting masseter muscle elasticity index ratio were 4.51 in the osteoarthritis patients and 3.16 in the healthy individuals. The masseter muscle thickness values and the masseter muscle elasticity index ratio of the osteoarthritis patients and the healthy individuals were statistically different in both their resting state and their maximum biting state. Conclusion: Ultrasonography is a reliable method of determining masseter muscle thickness. The muscle thicknesses of the osteoarthritis patients were found to be lower than the healthy individuals in this study. It was also determined that patients with TMJ osteoarthritis had an increase in masseter muscle hardness.