Trabzonspor kulüp tarihi
The history of Trabzonspor Clup
- Tez No: 72684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Trabzonspor kulüp tarihi adlı çalışmamızda günümüz modern futbol kulüplerinin doğuşunu ve gelişimini Trabzonspor kulübünü örnek alarak tarihi süreç, içerisinde incelemeye çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde eğitim, öğretim, ve spor kavramları ile bu kavramların birbirleri ile olan ilişkilerini ifade etmeye çalıştık. İkinci bölümde sporun tarihsel süreç içerisinde doğuşu ve gelişimi, Türkiye'deki ilk spor faaliyetleri, futbolun doğuşu Türkiye'de ilk futbol organizasyonları ve ilk futbol kulüplerini inceledik. Üçüncü bölümde Trabzonspor kulübü öncesi Trabzondaki futbol kulüpleri ve Trabzonspor'un kuruluşu kuruluş felsefesi ve amacı, Trabzonspor'un milli lige çıkışı, idari ve teknik kadroları, tesisleri, diğer branş faaliyetlerini ve geleceğe dönük projelerini geniş bir şekilde inceledik. Sonuç bölümünde önemli sosyal ekonomik politik ve kültürel roller üstlenen Trabzonspor kulübünün genel bir değerlendirmesi yapılarak önemli sorunlar üzerinde durulmuştur. Diğer taraftan ideal ve modern bir futbol kulübü ile ilgili olarak da önerilerimizi de ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
In our study, The History of Trabzonspor Club we have tried toexamine the birth of modern football clubs in a process by taking Trabzonspor as an example. In the first chapter, we investigated the birth and development of the spot in the historical process. First sports activities, the birth of football, first football organizations and first football clubs in Turkey were amlso examined. In the third chapter, we have largely examined the football clubs before Trabzonspor and its establishment, philosophy, aim, rise to national league, technical and governing staff, foundations, and other branch activities and prospective projectb In the conclusion chapter, general examination of Trabzonspor Club which has taken over scial, economi, political and cultural roles and important problems were underlined. On the other hand we have put forward our suggestions for a modern football club.