Çevresel faktörler ile okul yöneticilerinin değişim yönetimi ve teknolojik liderlik yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between the environmental factors and the school principals' change management and technological leadership qualifications
  1. Tez No: 726863
  2. Yazar: HAKAN İBİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada,“okulun eğitim ve yönetim işlerinde kullanılan teknolojik altyapısı, fiziki ve ekonomik imkânları, aylık gelir kaynakları, ödenek alma durumu, okul içi iletişim ve veli destek durumu”isimli çevresel faktörler ile okul yöneticilerinin değişim yönetimi ve teknolojik liderlik yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi eğer ilişki var ise aralarındaki ilişkinin olumlu ya da olumsuz olma durumu ve ilişki düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, okul yöneticilerinin teknolojik liderlik ve değişimi yönetme yeterlilikleri ile belirlenen çevresel faktörler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, okul yöneticilerinin teknolojik liderlik ve değişim yönetimi yeterlilik düzeyleri, öğrenim durumu, yöneticilik görevi, yöneticilik kıdemi ve okul türü değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Okulun eğitim ve yönetim işlerinde kullanılan teknolojik alt yapısı, fiziki imkânları, ekonomik imkânları, veli destek durumu ve okul içi iletişim durumu ile değişimi yönetme ve teknolojik liderlik yeterlilikleri arasında anlamlı fakat yetersiz bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.“Okulun Aylık Gelir Kaynakları”ve“Okulun Ödenek Alma Durumu”isimli çevresel faktörlerin, değişimi yönetme ve teknolojik liderlik yeterlilikleri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okulun eğitimde kullanılan teknolojik alt yapısının, okul içi iletişiminin, fiziki ve ekonomik imkânlarının oldukça iyi olması durumunun, değişimi yönetme ve teknolojik liderlik yeterliliklerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okul içi iletişimin, okulun eğitimde ve yönetim işlerinde kullanılan teknolojik alt yapısının orta düzeyde olmasının, değişimi yönetme yeterliliklerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca okulun yönetim işlerinde kullanılan teknolojik alt yapının oldukça iyi durumda olmasının teknolojik liderlik yeterliliklerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the relationship between the environmental factors such as“the technological infrastructure applied in the educational and administrative matters of school, physical and economical facilities, monthly income sources, status of receiving an allowance, the status of intra-school communication and parent support”and the change management and technological leadership qualifications of school principals; if there, to explore whether the level of relationship between them was positive or negative. Accordingly, the relationship between the technological leadership and change management qualifications of the school principals and the specified environmental factors were explored. A descriptive and relational screening model, among the quantitative research methods, was employed in the research. It was determined that the data demonstrated normal distribution and the parametric tests were applied. According to the results, no significant difference was encountered in terms of the variables of technological leadership and change management qualification levels, their education status, the task of management, seniority of management and school type. A significant but insufficient relationship was determined between the technological infrastructure used in the education and management matters of the school, physical facilities, economical facilities, parent support status and intra-school communication status and their technological leadership qualifications. It was also found that the environmental factors such as“The Monthly Income Sources”and“The Status of Receiving Allowance”did not have any effect on the change management and technological leadership qualifications. It was concluded that the status of having a good technological infrastructure of school used in education, intra-school communication, physical and economic facilities explained the change management and technological leadership qualifications. It was concluded that the intra-school communication, the technological infrastructure used in educational and administrative matters of school were at a moderate level explained the change management qualifications. In addition, it was reached that the technological infrastructure which was used in the administrative matters of the school was at a fairly good level explained the technological leadership qualifications.