Kebere (Capparis spinosa L.) bitkisinin kültüre alınma imkanları üzerinde araştırmalar
Researches on the possibilities of cultivation for capers (Capparis spinosa L.)
  1. Tez No: 47806
  2. Yazar: DURMUŞALİ SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KEBERE (Capparis spihosa L.) BİTKİSİNİN KÜLTÜRE ALINMA İMKANLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Durmuşali SÖYLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1996, Sayfa : 83 Jüri : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN Bu çalışma 1992-1995 yıllan arasında A.Ü.Z.F. sera ve deneme tarlası ile T.T.S.M. Md.'lüğünün çimlenme dolaplarında tesadüf parsellerinde bölünmüş parseller deneme metoduna göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmanın amacı Capparis spinosa 'mn kültüre alınmasında generatif veya vegetatif yolla üretiminden hangisinin daha iyi olabileceğini belirlemektir. Vegetatif yolla üretim de otsu ve yan odunsu çelikler kullanılmıştır. Çeliklere büyümeyi düzenleyici maddeler den IBA, IAA ve NAA değişik doz ve sürelerde uygulanmıştır. C. spinosa çeliklerinde en yüksek köklenme oranı Mayıs - 1994 yılında yürütülen çalışmada IAA'nın 10 dakika süre ile 500 ppm seviyesinde uygulanan dozundan % 51 oranında elde edilmiştir. Tohumlara ön üşütme, buzdolabında bekletme, delme, KNO3 ve GA3 ile muamele veya bunların kombinasyonları uygulanarak farklı sıcaklıklarda 15 °C, 20 °C, 20-30 "C karanlık, aydınlık ve gece \ gündüz ortamlarında çimlenme durumları tesbit edilmiştir. C. spinosa tohumlarında canlılık oranının düşüklüğü nedeniyle çimlenme oranlan düşük bulunmuştur. Tohumlarda en yüksek çimlenme oranı ön üşütmeli(+7 °C de 7 gün) tohumlara GA3+ KN03+delikIi muamelesi uygulandıktan sonra gece / gündüz ortamında 20° C sıcaklıkta % 28 oranında elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Capparis spinosa. Büyümeyi düzenleyici maddeler, İndol Asetik Asit, Indol Bütirik Asit, Naftalin Asetik Asit, Gibberellik Asit, Potasyum Nitrat, ön üşütme, Buzdolabı muamelesi. Karanlık ortam, Aydınlık ortam, Gece / gündüz ortam
Özet (Çeviri)
IV Abstract Ph. D. Thesis RESEARCHES ON THE POSSIBILITIES OF CULTIVATION FOR CAPERS (Cappahs spinosa L.) Durmuşali SÖYLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1996, Page: 83 Jury : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN This study was carried out at the experimental field and in the greenhouse of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Ankara and in the germination cabinets of Seed Registration and Certifation Central Directory in 1992 to 1995. Experiments were conducted in split plots in randomised plots' design with four replications. The aim of the study is to determine wheather generative or vegetative reproduction is best for growing Capparis spinosa. Cutting were treated with varied concentration of IBA, IAA, and NAA at different periods to induce rooting. The best rooting was achieved by treating cuttings in 500 ppm IAA for 10 min with 5 1 % succes in may 1994. Effect of cold-treatment, cracking, KN03 and GA3 applications individually or combination of these treatment at different temperatures (15, 20, and 30 °C) and in dark or light coditions on seed germination was also investigated. In general, the germination rates of seeds were found to be low due to low vitality of seeds. The highest germination ratio (28 %) was obtained from the pre-treated seeds with a cobination of GA3, KN03 and cracking at 7 °C for 7 day, followed by germination coditions of night/day regime at 20 °C. KEY WORDS: Capparis spinosa. Growing regulators, Indole Acetic Acid, Indole-3- Butyric Acid, Naphtalene Acetic Acid, Gibberellik Acid, Potasium Nitrate, Cooling treatment. Moist chilling, Night time, Day time, Day-night period