The impact of Information and Communication Technology (ICT) on human resources
Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) insan kaynakları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 726909
  2. Yazar: ALI SALEH ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAD CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma, tanımlayıcı-analitik yaklaşıma dayalı olarak, Bağdat Elektrik Şirketinde bilgi ve iletişim teknolojisinin (BİT) insan kaynakları performansı ve insan kaynakları stratejisi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, yanıtları toplamak için bir anket kullanan 189 çalışandan oluşan bir örneklem kullandı. Çalışmada bir bağımsız değişken ve iki bağımlı değişkenden oluşan teorik bir model kullanılmıştır. Hipotezleri istatistiksel olarak test etmek için SmartPLS 2.0 kullanılarak çok değişkenli regresyon analizi yapıldı. Sonuçlar, ICT'nin İK performansı ve İK stratejisi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, bilgi ve iletişim teknolojisinin kullanımı, insan kaynaklarının geliştirilmesinde katalizördür ve performansını artırır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the impact of ICT (ICT) on human resource performance and human resource strategy in the Baghdad Electricity Company, based on the descriptive-analytical approach. The study has used a sample of 189 employees using a survey to collect the responses. The study has used a theoretical model consisting of one independent variable and two dependent variables. The multivariate regression analysis was conducted using SmartPLS 2.0 to statistically test the hypotheses. The results indicated that there is a statistically significant impact of ICT on HR performance and HR strategy. Therefore, the use of ICT is the catalyst in the development of human resources and improves its performance.