Stanöz florürlü diş macununun dentin tübülleri üzerine etkisinin in-vitro incelenmesi: SEM çalışması
In-vitro evaluation of the effect of a stannous fluoride dentifrice on dentinal tubules: SEM analysis
- Tez No: 726930
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı periodontal harabiyetli ve sağlıklı dişlerde stanöz florür (SnF2) ve sodyum florür (NaF) kombinasyonu içeren diş macununun dentin tübüllerinin kapanması üzerine etkisinin Scanning Electron Microscope (SEM) ile incelenmesi ve NaF içeren macun ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15'i periodontal harabiyet (P grubu), 15'i sağlıklı ancak ortodonti tedavisi sebebiyle çekilmiş (S grubu) tek köklü premolar dişlerden elde edilen 60 dentin örneği dahil edildi ve bu örnekler 3 alt gruba daha ayrıldı. SK ve PK gruplarına (kontrol) yalnızca sitrik asit; SA ve PA gruplarına SnF2 ve NaF kombinasyonu; SB ve PB gruplarına NaF içeren diş macunu uygulandı. Uygulama 7 gün boyunca günde 2 kez yapıldı ve fırçalama aralarında örnekler yapay tükürükte bekletildi. Örnekler oda sıcaklığında 24 saat kurutulduktan sonra SEM'de incelendi. ImageJ yazılım programı kullanılarak x2000 büyütmede açık ve kapalı tübüllerin sayımı yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the occlusion effect of a dentifrice containing a combination of stannous fluoride (SnF2) and sodium fluoride (NaF) in periodontally involved and healthy teeth, by Scanning Electron Microscope (SEM) and to compare it with NaF containing dentifrice. Material and Method: Sixty dentin samples were obtained either from periodontally involved and extracted single-rooted premolars (Group P, n=15) or periodontally healthy single rooted premolars (Group H, n=15) extracted for orthodontic reasons. They were divided into 3 subgroups as Groups HC and PC (control): citric acid application only; Groups HA and PA: dentifrice containing a combination of SnF2 and NaF; Groups HB and PB: dentifrice containing NaF. The application was performed twice a day for 7 days and the samples were kept in artificial saliva throughout the study period. The samples were dried for 24 hours at room temperature and examined by SEM. Open and closed tubules were counted at x2000 magnification using ImageJ software.