Acil servise akut ve/veya kronik böbrek yetersizliği ile başvurup acil diyaliz tedavisi yapılan hasta sıklığı, endikasyonları, renal yetersizlik etiyolojisi ile hasta ve renal sağ kalımın değerlendirilmesi
- Tez No: 775201
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH) ve kronik böbrek hastalığı (KBH) erken mortalite, yaşam kalitesinde azalma ve yüksek tedavi maliyeti nedeni ile önemli bir sağlık sorunudur. Bu hastalık, seyri esnasında asemptomatik böbrek fonksiyonu azalmasından üremik belirtilere kadar değişen, oldukça geniş bir semptom yelpazesi görülebilir. Diyabet, hipertansiyon veya kardiyovasküler hastalık öyküsü olanlar KBH gelişimi için en riskli gruplardır. Bu hastalarda kardiyovasküler patolojiler ve enfeksiyöz nedenlerden ötürü sık hastane başvuruları olmaktadır. Hemodiyaliz (HD), ABH'da ve son dönem böbrek yetersizliği (SDBY) hastalarında önemli bir tedavi yöntemidir. Acil HD hayat kurtarıcı olabildiği gibi, acil koşullarda ve genel durumu kötü hastalarda uygulandığı için önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Bu gerçekten yola çıkarak hastanemizin acil servisine, ABH ve/veya KBH ile başvurup acil diyaliz tedavisi yapılan hasta sıklığı, endikasyonları, renal yetersizlik etyolojisi ile hasta ve renal sağ kalımının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 30.12.2018 ile 01.12.2022 tarihleri arasında SBÜ Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvurup acil diyaliz tedavisi yapılan hastalar retrospektif olarak dosyalarından incelendi. Bu kapsamda yapılan dosya incelemeleri sonucunda toplamda 114 hasta verisine erişilmiştir. Bu tarihler arasında acil diyaliz endikasyonu konulan, daha önce hiç diyalize girmemiş ve 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. COVID-19 enfeksiyonu olan ve klinik bilgilerine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların demografik bilgileri, ek hastalıkları, böbrek hastalığı tipi, renal yetersizlik etiyolojisi, diyaliz tipi ve komplikasyonları, laboratuvar bulguları ve hastaların tedavi sonrası renal durumu ve sağ kalımı kaydedildi. Bulgular: Acil HD endikasyonu konan hastalarda; yaş ortalaması 61,8±18, %58,8'i erkek cinsiyet ve en sık komorbid hastalığın hipertansiyon (%68,4) olduğu görüldü. Hastalarda SDBY (%43,9) ve sepsis (%27,2) acil diyaliz endikasyonunun en sık görülen iki sebebidir. SDBY hastalarının %39,7'sinde hipertansif nefroskleroz ve %37'sinde diyabetik nefropati olduğu saptanmıştır. Hastaların %79'unda KBH üzerine eklenmiş ABH görülürken; en sık intrarenal ABH (%84,2) saptanmıştır. Hastaların %58,8'i non-oligürik olup, en sık intermittant HD (%81,6) uygulanmıştır. Olgularımıza renal sağ kalım açısından bakıldığında, %42,2'sinin renal replasman tedavisi (RRT) bağımlı, %35,9'unun diyaliz ihtiyacı olmayan KBH olduğu; hasta sağ kalımı açısından ise %21,9'unun exitus olduğu saptandı. Sonuç: Acil HD uygulanan hastaların prognozu kötü seyretmekte ve daha mortal olabilmektedir. KBH'nın erken tanısı ve izlemi, riskli grupların belirlenmesi ve altta yatan hastalığın tedavisi ile SDBY insidansı azalabilir. Enfeksiyonların erken teşhisi ve etkin tedavisi ile bu hasta grubunda mortalite oranları etkin bir şekilde azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute kidney injury (AKI) and chronic kidney disease (CKD) are important health problems due to early mortality, decreased quality of life and high treatment costs. A wide spectrum of symptoms can be seen during the course of this disease, ranging from asymptomatic renal function reduction to uremic manifestations. Those with a history of diabetes, hypertension or cardiovascular disease are the most at risk for developing CKD. These patients have frequent hospital admissions due to cardiovascular pathologies and infectious causes. Hemodialysis (HD) is an important treatment modality in AKI and end-stage renal disease (ESRD) patients. While emergency HD can be life-saving, it is an important cause of mortality and morbidity because it is applied in emergency conditions and in patients with poor general condition. Based on this fact, it was aimed to evaluate the frequency, indications, etiology of renal failure, and renal survival of patients who applied to the emergency department of our hospital with AKI and/or CKD and underwent emergency dialysis treatment. Materials and Methods: In our study, patients who applied to SBU Bağcılar Training and Research Hospital Emergency Service between 30.12.2018 and 01.12.2022 and underwent emergency dialysis treatment were retrospectively analyzed from their files. In this context, as a result of file examinations, a total of 114 patient data were accessed. Between these dates, patients with an emergency dialysis indication, who had never been on dialysis before and over the age of 18 were included in the study. Patients with COVID-19 infection and whose clinical information could not be reached were excluded from the study. Demographic information of the patients, comorbidities, type of kidney disease, etiology of renal failure, type of dialysis and complications, laboratory findings and renal status and survival of the patients were recorded. Results: In patients with emergency HD indication; mean age was 61.8±18 years, 58.8% were male, and the most common comorbid disease was hypertension (68.4%). ESRD (43.9%) and sepsis (27.2%) are the two most common causes of emergency dialysis indication in patients. Hypertensive nephrosclerosis was found in 39.7% of ESRD patients and diabetic nephropathy in 37%. While AKI added to CKD was observed in 79% of the patients; the most common intrarenal AKI (84.2%) was detected. 58.8% of the patients were non-oliguric, and intermittent HD (81.6%) was the most common application. Considering our cases in terms of renal survival, 42.2% of them were renal replacement therapy (RRT) dependent, 35.9% of them were CKD that did not need dialysis; In terms of patient survival, 21.9% were found to be exitus. Conclusion: Patients undergoing emergency HD have a poor prognosis and may be more mortal. The incidence of ESRD can be reduced by early diagnosis and follow-up of CKD, identification of risky groups and treatment of the underlying disease. Mortality rates can be effectively reduced in this patient group with early diagnosis and effective treatment of infections.