Nohut haşlama suyundan köpük eldesi, özellikleri ve kullanım olanakları
Foam production, properties and usage areas of chickpea cooking water
  1. Tez No: 726953
  2. Yazar: CANAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde atık değerlendirme çevre kirliliğinin önlenmesi ve atık maddelerin değerlendirilmesi konusunda ekonomik açıdan yaygınlaşan bir anlayıştır. Nohut suyu (NS) nohudun haşlanması sonrası arta kalan besin değeri yüksek viskoz bir sıvıdır. NS zengin besin içeriğine karşın değerlendirilememekte ve sanayi ölçeğinde kullanım alanı bulunmamaktadır. NS fonksiyonel özellikleri bakımından yumurta beyazına alternatif olabilecek bir üründür [1]. Dünya nüfusunun % 20'lik bir kesimi tercihen (ruh detoksu, dini görüşler) ya da mecburen (fenilketonüri, yumurta alerjisi ve hassasiyeti, protein alerjisi) vegan/vejeteryan beslenmektedir [1,2]. Vegan/vejeteryan beslenen bireyler beslenme konusunda ciddi sıkıntılar çekmektedir. Araştırma kapsamında yumurta beyazına alternatif olabilecek NS elde edilme yöntemi belirlenecek ve bu NS'den elde edilen köpüğün teknik ve fonksiyonel özellikleri incelenecektir. Bunun yanında NS'den elde edilen köpüğün hem ana bileşen olarak beze ve köpük kreması üretiminde hem de yardımcı bileşen olarak glutensiz ürünler üretiminde kullanılma olanağı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowdays, waste assessment is an understanding that is becoming economically widespread in the terms of prevention of environmental pollution and the evaluation of waste materials. After boiling the chickpea, chickpea water(CW) is high viscous liquid water. CW can not be assessed against the rich nutrient content and there is no scope for industrial scale use. CW is a product that can be an alternative to egg white in terms of its functional properties [1]. 20% of the world population is preferably fed (soul detoxification, religious views) or necessarily (phenylketonuria, egg allergy and sensitivity, protein allergy) and vegan / vegetarian [1,2]. Vegan / vegetarian-fed individuals have difficulty serious nutritional problems. Within the scope of the research, the method of obtaining CW which can be the best alternative to egg white will be determined and the technical and functional properties of the foam obtained from this CW will be examined. In addition, foam obtained from CW is used both as a main component in the production of meringue and foam cream, and as an auxiliary component, to be used in the production of gluten-free products.