Health inequalities in the european union: Anevaluation of its policies from the perspectiveof the capabilities approach
  1. Tez No: 727105
  2. Yazar: ARZU MELEK ÖZGÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Uluslararası İlişkiler, Health Education, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
Özet
Avrupa Birliği (AB), genel olarak yüksek bir sağlık seviyesine sahip olduğu halde Üye Ülkeler arasında sağlıkta eşitsizlikler ortaya çıkmaktadır. AB sağlıkta eşitsizlikler ile 2000 yılından beri oluşturduğu politikalar ve AB'nin yapısal fonlarını kullanarak yürüttüğü projeler ile mücade etmektedir. Ancak, sağlıkta eşitsizlikler hala varlığını sürdürdüğünden ve hatta AB'nin bazı kesimlerinde artmaya devam ettiğinden bu politikaların etkinliği kısıtlı olmuştur. Bu yüzden, sağlıkta eşitsizliklere daha fazla önem verilmeli ve özellikle bu eşitsizliklerin giderilmesi için nelere ihtiyaç duyulduğu üzerinde durulmalıdır. Bu çalışma, AB'nin sağlıkta eşitsizlikler ile mücadelede kapasiteler yaklaşımını teorik çerçeve olarak benimsemesi gerektiğini savunur. Bazı çalışmalar tarafından kapasitelerin AB değil ulusal hükümetler tarafından yaratılması gerektiğini iddia etse de bulgular AB'nin sağlıkta eşitsizlikler ile mücadele için gerekli kapasiteleri yaratabilecek kendine mahsus özellikleri olduğu yönündedir. Sonuç olarak, AB kapasiteler yaklaşımının iddiaları ve prensiplerini benimseyerek sağlıkta eşitsizlikleri daha etkin olarak azaltma kapasitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Although the EU enjoys a high level of health in general, there occur health inequalities between the member states. The EU has been dealing with health inequalities since the beginning of 2000s by designing policies and carrying out projects funded by the EU`s structural funds. However, the effect of these policies has been limited since these inequalities still persist and increase in some parts of the EU. Therefore, there is a need for further consideration on health inequalities, particularly on what is needed to tackle health inequalities in the EU more effectively. This study discusses that the EU should adopt the capabilities approach as the theoretical framework for its policies to reduce health inequalities. Although some argue that creating capabilities is the responsibility of national authorities, not the EU`s, the evidence shows that the EU has characteristics which put it to a unique position to tackle health inequalities at the EU level. Consequently, the EU has the potential to reduce inequalities in health more effectively by adopting principles and claims of the capabilities approach.