Adana ve Mersin illerinde örtü altı sebze yetiştiriciliğinde tarımsal kredi kullanımı
Agricultural credit usage in greenhouse vegetable productionin Adana and Mersin provinces
- Tez No: 727128
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Adana ve Mersin illerinde örtü altı sebze üretimi yapan üreticilerin sosyo-ekonomik durumu, işletme giderleri, finansman ihtiyaçları ve kredi kullanımı, arazi tasarruf şekli vb. unsurları belirlemek amacıyla yürütülen bu araştırmada Örtü Altı Kayıt Sistemi'nde kayıtlı 106 üreticiye yüz yüze bireysel görüşme tekniği kullanılarak anket uygulaması yapılmıştır. 1 Kasım 2021 -31 Ocak 2022 dönemini kapsayan araştırma sonuçlarına göre üreticilerin Kamu Bankaları ve Tarım Kredi Kooperatiflerini tercih ettikleri, tercih sebeplerinin düşük faiz oranları olduğu, alternatif finansman araçları ve krediler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları belirlenmiştir. İlave olarak, maliyetlerdeki artışın ve pandemi koşullarının finansmana duyulan ihtiyacı artırdırdığı fakat yapılandırma işlemlerinin faiz oranlarındaki yükseklik sebebiyle tercih edilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, which was carried out to determine factors such as socio-economic status, firm expenditure, financing needs and credit usage, land tenure of greenhouse vegetables producers in Adana and Mersin provinces, a questionnaire was applied to 106 producers registered in the Greenhouse Registration System using face-to-face personel interview technique. According to the results of the research covering the period of 1 November 2021 and 31 January 2022, it was determined that the producers preffered Public Banks and Agriculture Credit Cooperatives the reasons for their preference were low interest rates,and they did not have enough information about alternative financing instruments and loans.In addition,it was observed that the increase in costs and pandemic conditions increased the need for financing but financial structuring were not preffered due to the high interest rates.