Kardiyovasküler bypass cerrahilerinde postoperatif ağrı yönetimi için yapılan subserratus anterior plan bloğu (Derin SAPB)'nun retrospektif analizi
Retrospective analysis of subserratus anterior plan block (Deep SAPB) for postoperative pain management in cardiovascular bypass surgery
- Tez No: 727232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kliniğimizde genellikle KABG cerrahileri için blok yapılmasını kabul eden hastalara postoperatif analjezi amacıyla ultrasonografi (USG) eşliğinde preempitif (hasta uyutulup cerrahiye teslim edilmeden önce Subserratus Anterior Plan Bloğu (Derin SAPB) uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; derin SAPB'nin, postoperatif analjezik etkinlik, ek analjezik ihtiyacı, intraoperatif hemodinamik parametreler, postoperatif ekstübasyon zamanı, taburculuk süresi ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini gözlemlemektir. Çalışmaya Ocak 2018-Mart 2020 arasındaki KABG operasyonu geçiren toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar derin SAPB yapılmış ve blok yapılmamış olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hasta bilgilerine hastane veri sisteminden ulaşıldı. Hastalar karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmada; demografik veriler, intraoperatif hemodinamik parametreler ve postoperatif ekstübasyon süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hastaların postoperatif ekstübasyon sonrası 0., 1., 2., 4., 6., 8., 12., 24.
Özet (Çeviri)
İn usually, we make preemptive subserratus anterior plane block with usg for postoperative analgesia in CABG on patients who accept a block in our clinic. The purpose of this study is to observe the effect of deep SAPB on post-operative analgesic efficiency, additional analgesic needs, intraoperative hemodynamic parameters, postoperative extubation time, discharge times and patient contentment of patients We investigated 60 patients who underwent CABG surgery between January 2018 and March 2020. The patients were divided into 2 groups as deep SAPB and no block. Patient information was obtained from hospital database management system. The patients were evaluated comparatively. We compared the groups and there was no statistically significant difference in demographic data, intraoperative hemodynamic parameters and pestoperative extubation time (p>0.05).