Acil serviste alt solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konulan 0-5 yaş arası çocukların ebeveynlerinin aldıkları hemşire desteği ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the nursing support of the parents of the children aged 0-5 who were diagnosed with lower respiratory tract infection in the emergency service and their satisfaction levels
- Tez No: 727261
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması acil serviste alt solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konulan 0-5 yaş arası çocukların ebeveynlerinde hemşire desteği ile ebeveyn memnuniyeti arasındaki ilişkinin araştırılması amacı ile tanımlayıcı ilişki arayıcı tasarım tipinde yürütülmüştür. Çalışmanın verileri 1 Eylül 2020 – 30 Mart 2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran 0-5 yaş arası çocukların ebeveynlerinden elde edilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşire Ebeveyn Desteği Ölçeği (Nurse Parent Support Tool (NPST))”,“PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplam 115 ebeveyne ulaşılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programında yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, One Way Anova, Pearson korelasyon ve basit doğrusal Regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in the descriptive relationship-seeking design type with the aim of investigating the relationship between nurse support and parental satisfaction in parents of children aged 0-5 years diagnosed with lower respiratory tract infections in the emergency department. The data of the study were obtained from the parents of children aged 0-5 years who applied to Mersin University Hospital Pediatric Emergency Service between September 1, 2020 and March 30, 2021. A total of 115 parents were reached by using the“Personal Information Form”,“Nurse Parent Support Tool (NPST)”,“PedsQL Health Care Parental Satisfaction Scale”to obtain the research data. After the data were collected, the analysis of the obtained data was evaluated using the SPSS 22.0 package program with percentage, mean, standard deviation, t test, One Way Anova and simple linear regression analyses.