Akut karın ağrısı şikayeti ile çocuk acil servise başvuran hastaların etiyolojik, demografik özelliklerinin ve tanısal testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of etiological, demographic characteristics and diagnostic tests of patients who apply to the pediatric emergency department with complaints of acute abdominal pain
  1. Tez No: 870481
  2. Yazar: KÜBRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ESRA ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çocukluk çağında karın ağrısı çocuk acillere sık başvuru sebeplerinden biridir. Çoğunluğu iyi huylu olan ve kendiliğinden düzelebilen medikal nedenlerin yanı sıra daha nadir fakat olması halinde acil tanı ve tedavi gerektirecek cerrahi nedenler de vardır. Her hastalıkta olduğu gibi karın ağrısında da hastaya bütüncül yaklaşmak; hem çocuktan hem bakım veren kişiden dikkatli bir öykü almak, detaylı bir fizik muayene yaparak tanıya giden ipuçlarını aramak, doğru teşhise giden yolda gerektiğinde laboratuvar ve radyolojik görüntüleme imkanlarını kullanmak gerekir. Çalışmamızda çocuk acil servise akut karın ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların etiyolojik ve demografik özelliklerini tanımlamayı ve kullanılan tanısal testleri değerlendirmeyi, böylece literatüre katkı sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda hastanemiz çocuk acil polikliniğine bir yıl boyunca karın ağrısı şikayeti ile başvuran 3-18 yaş arası toplam 653 olgu hastane otomasyon sistemi kullanılarak yaş, cinsiyet, eşlik eden ek şikayet varlığı, fizik muayene bulguları, kullanılan laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ve sonuçları, hastaların tanıları ve taburculuk süreçleri açısından retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların %53,75'i kız, %46,25'sı erkek idi. Ortalama yaş 10,01±4,25 yaş olarak saptandı. Hastalar %4,29'u cerrahi ve %95,71'i medikal olmak üzere iki tedavi grubunda değerlendirildi. Eşlik eden ek şikayetler arasında en sık ishal %13,48, kabızlık %9,49 ve kusma %9,34 saptandı. Hastalara eşlik eden fizik muayene dağılımları farenks hiperemisi %9,65, artmış bağırsak sesleri %9,8, sağ alt kadranda hassasiyeti %4,49, defans varlığı %1,68, suprapubik hassasiyeti %1,23, rebound varlığı %1,07, epigastrik hassasiyet %0,31 ve tüm batın hassasiyeti %0,46 olarak belirlendi. Cerrahi tedavi grubunda defans varlığı, rebound varlığı ve sağ alt kadranda hassasiyet varlığı, kan lökosit ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi. Hastaların %29,81'inde ayakta düz batın grafisinde, %43,09'unda batın ultrasonografisinde, %56,52'sinde batın tomografisinde bulgu saptandı. Cerrahi tedavi grubunda abdomen ultrason ve batın tomografisinde bulgu varlığı istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi. Büyük çoğunluğu oluşturan medikal tedavi gerektiren durumlar arasında en sık görülenler fonksiyonel karın ağrısı %32, akut gastroenterit %23, akut üst solunum yolu enfeksiyonu %10 olarak tespit edildi. Cerrahi tedavi gerektiren durumlar arasında en sık akut apandisit %3,37 saptandı. Hastaların sevk edilme oranı %4,75 idi. Cerrahi tedavi grubunda sevk edilme dağılımının medikal tedavi grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç: Elde ettiğimiz veriler daha önce yapılmış çalışmaların sonuçlarına benzer niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Abdominal pain in childhood is one of the common reasons for admission to pediatric emergencies. In addition to medical causes, most of which are benign and can resolve spontaneously, there are also surgical causes that are rarer but require urgent diagnosis and treatment if they occur. As with every disease, approaching the patient holistically in abdominal pain; It is necessary to take a careful history from both the child and the caregiver, to look for clues leading to the diagnosis by performing a detailed physical examination, and to use laboratory and radiological imaging facilities when necessary on the way to the correct diagnosis. In our study, we aimed to describe the etiological and demographic characteristics of patients who applied to the pediatric emergency department with complaints of acute abdominal pain and to evaluate the diagnostic tests used, thus contributing to the literature. Materials and Methods: In our study, a total of 653 cases between the ages of 3-18, who applied to the pediatric emergency clinic of our hospital with complaints of abdominal pain for a year, were evaluated using the hospital automation system to determine age, gender, presence of additional accompanying complaints, physical examination findings, laboratory and imaging methods used and their results. were examined retrospectively in terms of the patients' diagnoses and discharge processes. Results: 53,75% of the patients were girls and 46,25% were boys. The average age was found to be 10,01±4,25 years. The patients were evaluated in two treatment groups: 4,29% surgical and 95,71% medical. Among the accompanying complaints, the most common were diarrhea with 13,48%, constipation with 9,49% and vomiting with 9,34%. The physical examination distributions accompanying the patients were pharyngeal hyperemia 9,65%, increased bowel sounds 9,8%, right lower quadrant tenderness 4,49%, presence of guarding 1,68%, suprapubic tenderness 1,23%, presence of rebound 1,07%. , epigastric tenderness was determined as 0,31% and whole abdominal tenderness was determined as 0,46%. In the surgical treatment group, the presence of defense, presence of rebound, tenderness in the right lower quadrant, and blood leukocyte averages were statistically significantly higher. Findings were detected on standing plain abdominal radiography in 29,81% of the patients, on abdominal ultrasonography in 43,09%, and on abdominal tomography in 56,52%. The presence of findings on abdominal ultrasound and abdominal tomography was statistically significantly higher in the surgical treatment group. Among the conditions requiring medical treatment, which constitute the majority, the most common were functional abdominal pain in 32%, acute gastroenteritis in 23%, and acute upper respiratory tract infection in 10%. Among the conditions requiring surgical treatment, acute appendicitis was the most common (3,37%). The referral rate of patients was 4,75%. The referral distribution in the surgical treatment group was found to be statistically significantly higher than the medical treatment group. Conclusion: The data we obtained are similar to the results of previous studies.