Örgüt ikliminin çalışan performansına etkisinde iş yeri yalnızlığı ve işe yabancılaşmanın aracı rolü
The mediating role of workplace loneliness and work alienation in the effect of the organizational climate on employee performance
- Tez No: 727370
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Akademisyenlerin örgüt iklimine yönelik algılarının performansları üzerindeki etkisinde iş yeri yalnızlığı ve işe yabancılaşmanın aracı rolünü belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada, İstanbul'da çeşitli üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden oluşan 400 akademisyene ulaşılmış ve çevrimiçi anket yöntemiyle verler toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, akademisyenlerin örgüt iklimi düzeyleri ile performansı düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca akademisyenlerin, örgüt iklimi düzeyleri ile hem iş yerinde yalnızlık hem de işe yabancılaşma düzeyleri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, akademisyenlerin hem iş yerinde yalnızlık düzeyleri hem de işe yabancılaşma düzeyleri ile performans düzeyleri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Öncelikle, Baron ve Kenny'nin Nedensel Adımlar Yaklaşımı, daha sonra ise Normal Teori Yaklaşımı (sobel testi) uygulanarak yapılan aracılık analizinde hem işyeri yalnızlığının hem de işe yabancılaşmanın, örgüt ikliminin çalışan performansına etkisinde aracı rolü olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu aracılık modelleri, çağdaş bir yaklaşım olarak kabul edilen Process Macro kullanılarak Hayes'in 4. modeli ile de doğrulanmıştır. Son olarak, Hayes'in seri aracılık modeli (6. model) yardımıyla, olumsuz algılanan örgüt ikliminin çalışanları işyerinde yalnızlığa sevk ettiği, bunun da işe yabancılaşma düzeylerin artırarak performanslarında düşüşe neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the method of academics, their perception of the system about the system has an effect on their performance. What has been changed is a positive and meaningful perspective displayed by the climate of academics within the organization. At the same time, with the climate of the academicians in the organization, both a uniqueness in the workplace and an appearance unlike the work have been achieved. Finally, it has been used by academics from abroad and a meaningful perspective between both mating and performance with an absent female. In the mediation analysis conducted by applying Baron and Kenny's Causal Steps Approach and then the Normal Theory Approach, it has been observed that both the structure and the alienation from the work have a mediator role in the effect of the organizational climate on the employee. In addition, these vehicle models are validated with the Transaction Macro model, which is considered a modern system, and Hayes' 4th model. Finally, in the dimension of Hayes' serial mediation model (6th model), it has been determined that the badly perceived organizational climate causes loneliness in the working process and that it causes a test in performance by increasing being liked in general. Using Hayes' 4th Model; Firstly, workplace loneliness and then work alienation were subjected to single regression analysis, and then workplace loneliness and work alienation were included in the regression analysis as two mediator variables, using the Model 6 method, one of the serial mediation models. As a result of the analysis, it has been determined that workplace loneliness and work alienation have a mediating role in the effect of organizational climate on employee performance.