Bir merkeze başvuran 18-25 yaş arası bireylerin yeme bozukluğu, yeme davranışı ve beden algısının beslenme durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating disorder, eating behavior and body perception and nutritional status of individuals between 18-25 years of age appliing to a center
- Tez No: 855553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın amacı, 18-25 yaşları arasındaki bireylerin yeme bozukluğu, yeme davranışı ve beden algısının beslenme durumu ile ilişkisini saptamaktır. Çalışma İstanbul'da özel bir beslenme ve diyetetik danışmanlık ofisine 1 Temmuz 2022- 1 Kasım 2022 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden, soruları eksiksiz cevaplayan, 18-25 yaş arası bireyler ile yapılmıştır. Çalışmaya %81,8 (n=63)'i kadın olan toplam 77 birey katılmıştır. Kadınların mevcut vücut ağırlıklarının, kendileri için ideal olduğunu düşündükleri vücut ağırlığından ortalama 12,2±10,73 kg, erkeklerin ise ortalama 3,4±7,81 kg fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between eating disorders, eating behavior and body perception and nutritional status of individuals between the ages of 18-25. The study was conducted with individuals aged 18-25 who applied to a private nutrition and dietetics consultancy office in Istanbul between July 1, 2022 and November 1, 2022 and agreed to participate in the study and answered the questions completely. A total of 77 individuals, 81.8% (n=63) of whom were women, participated in the study. It was determined that the current body weight of women was on average 12.2±10.73 kg higher than the body weight they thought was ideal for themselves, and that of men was 3.4±7.81 kg on average.