Fitness merkezlerinde egzersiz yapan sporcuların besin seçimi, besinsel ergojenik destek kullanımı ve sosyal görünüş kaygısının değerlendirilmesi
Evaluation of food choice, use of nutritional ergogenic supplements and social appearance anxiety of the athletes exercising in fitness centers
- Tez No: 727385
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karabük spor salonlarında egzersiz yapan bireylerin; besin seçimlerini etkileyen faktörleri, besinsel ergojenik destek kullanımını ve sosyal görünüş kaygı düzeylerini belirlemektir. Araştırma, Karabük Merkezde düzenli olarak faaliyet gösteren altı spor salonu arasında çalışmaya izin veren iki spor salonunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları bu spor salonlarına üye olan 365 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Beş bölümden oluşan anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Katılımcıların besin seçim faktörleri Besin Seçim Anketi (FCQ) ile, sosyal görünüş kaygı düzeyleri ise Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) ile belirlenmiştir. Bu çalışmada, katılımcıların %47,9'u kadın, %52,1'i erkektir. Yaş ortalaması 26,1±7,7 yıl ve beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 24,6±4,14 kg/m² olarak hesaplanmıştır. Bireylerin egzersiz amaçlarının en yüksek oranda; sağlığı korumak (%78,6), kas gücünü ve yağsız kas hacmini artırmak (%74,5) ve formda kalmak (%73,7) olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların %28,5'inin uyguladığı bir diyet olduğu saptanmıştır. En çok uygulanan diyetler sırasıyla; dengeli beslenme (%59,6), yüksek proteinli diyet (%9,6) ve aralıklı oruç (%8,6) olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %56,2'sinin 3 ana öğün, %36,2'sinin ise 3 ana öğünden daha az tükettiği saptanmıştır. Katılımcıların besin seçimlerini etkileyen en önemli faktörlerin, vücut ağırlığı kontrolü (3,09±0,88), sağlık (3,07±0,64) ve ulaşılabilirlik (2,86±0,74) olduğu tespit edilmiştir. En az önemli faktör puanının ise etnik faktörler (2,13±0,85) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain factors affecting food choices, nutritional ergogenic supplement usage and social appearance anxiety levels of individuals exercising in the gyms located in Karabük. The research was conducted in two gyms those allow this study among six gymnasiums operating regularly in Karabuk Center. The participants of the research consist of 365 volunteer participants who are members of these gyms. The questionnaire consisting of 5 parts was applied by face-to-face interview technique. The food choice factors of the participants were determined by the Food Choice Questionnaire (FCQ), and their social appearance anxiety levels were determined by the Social Appearance Anxiety Scale (SAAS). In this study, 47.9% of the participants are females and 52.1% are males. The mean age was calculated as 26.1±7.7 years and the mean body mass index (BMI) was calculated as 24.6±4.14 kg/m². The exercise goals of individuals are at the highest rate for maintaining health (78.6%), increasing muscle strength and lean muscle volume (74.5%), and staying fit (73.7%). 28.5% of the participants had a diet that they followed. The most applied diets were determined as balanced diet (59.6%), high protein diet (9.6%) and intermittent fasting (8.6%). 56.2% of the participants consumes 3 main meals, while 36.2% percent consume less than 3 main meals. The most important factors affecting the food choices of the participants are body weight control, health and convenience. The least important factor score is ethnic factors (2.13±0.85).