Isırgan otu (Urtica dioica L.) ekstraktının gıda kaynaklı campylobacter jejuni üzerine antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
Investigation of the antimicrobial activity of the stinging nettle (Urtica dioica L.) extract on foodborne campylobacter jejuni
- Tez No: 727395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; Urtica dioica metanolik ekstraktının, Campylobacter jejuni suşları üzerine antimikrobiyal etkilerini incelemek; MİK ve MBK değerlerini belirlemek; ikincil olarak U. dioica' nın insan sağlığı üzerindeki etkilerine dair yapılan çalışmalara katkıda bulunmaktır. Gereç ve yöntem: U. dioica olarak tanılaması yapılan ve mevsiminde toplanan ısırgan otları, katı-sıvı ekstraksiyonu yöntemiyle metanolde masere edilip evaporatörde ekstrakt haline getirildi. Elde edilen ekstraktın, standart ve tavuk etlerinden izole edilmiş olan C. jejuni suşları üzerindeki antimikrobiyal aktivitesi, broth mikrodilüsyon yöntemiyle incelendi ve MİK değeri belirlendi. Broth mikrodilüsyon testinden elde edilen veriler doğrultusunda üreme olmayan kuyucuklardan MHA' ya ekim yapılarak MBK değeri tespit edildi. İstatistiki analizler SPSS 20.0 programı ile yapıldı, anlamlılık p0,05). Sonuç: U. dioica, C. jejuni enfeksiyonlarının önlenmesine yönelik gıda, gıda katkı maddesi ve antibakteriyel bir madde olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study is to investigate the antimicrobial effects of Urtica dioica methanolic extract on Campylobacter jejuni strains and to determine MIC and MBK values. Secondly, to contribute to the studies on the effects of U. dioica on human health. Materials and methods: As a U. dioica of herbs collected during the season, species identification has been made. Then, it was meserated in methanol and extracted in evaporator. The antimicrobial activity of the obtained extract on C. jejuni strains isolated from standard and chicken meat was studied by broth microdilution method and the MIC value was determined. In accordance with the data obtained from the broth microdilution test, the MBC value was determined by inoculating MHA from the wells not growth. Statistical analyses were performed using the SPSS 20.0 program, and the significance was accepted as p0.05). Conclusion: U. dioica can be used as a food, food additive and antibacterial agent for the prevention of C. jejuni infections.