Ağrı'da uzun mesafe atletlerinin antreman programlarının etkinlik düzeyi nedir
What is the efficiency level of long-distance athletes training program in Ağrı
- Tez No: 72742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ÖMER BEYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgi toplumu, enformatik çağ, küresel bütünleşme gibi kavramların yaygınlaştığı bir zaman diliminde bulunmaktayız. Modem dünyanın gelişim düzeyini yakalamak için topluma güç ye yön veren her alanda bilimin etkin kılınması gereklidir. Toplumun sosyal, kültürel, ekonomik ve politik yönden gelişmesi noktasında spor önemli etkenlerden biridir. Atletizm tüm sporların ana branşı olarak bilinmektedir. Ülkemiz bu alanda önemli bir potansiyeli bünyesinde banndırmaktadır. Ağrı ili ise Türkiye'de atletizm alanında önemli bir yere ve misyona sahiptir. Bu çalışmada Ağrı ilindeki uzun mesafe koşucularının başarı sebepleri ve kaynaklan incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. I.Bölümde uzun mesafe koşularının teorik çerçevesi bilimsel kaynaklara dayalı olarak çizilmiştir. II. Bölümde Ağrı ilinde başarılı olan koşucuların müsabaka öncesi hazırlık devresi (antrenman ve beslenme) ele alınmıştır. III. Bölümde elde edilen veriler ışığında yeni bir hazırlık programı geliştirilerek koşuculara uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında elde edilen dereceler tespit edilmiş, karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information Age, Global Integration i.e. concepts are broadly used in this period of time. To reach the modern world development level, it is necessary to make science effective in the fields that give power and direction to the society. Sport is an important element in term of social, cultural, economic and politic development of a society. Athletics is known as the main branch of all sports. In our country there is a remarkable potential in this field. Beside this the city of Ağn takes an important place and has a considerable mission in athletics in Turkey. The aim of this study is to examine the reasons and sources of long-distance athletes' success from Ağn. Our study consists of three chapters. In the first chapter long-distance races have scientifically been explained. In the second chapter the training period ( exercise and nutrition) of successful athletes before competition from Ağrı has been studied and introduced. In the third chapter, using the findings, a new training program has been developed. This program has been applied to the athletes and then the scores got by them before and after the applied program have been compared with each other and evaluated.