Hemiplejik hastalarda gevşeme ve solunum egzersizlerinin uyku kalitesi, depresyon ve spastisite üzerine etkinliği
Effectiveness of relaxation and respiratory exercise on sleep quality, depression and spasticity in hemiplegic patients
- Tez No: 727450
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı, tedavi prosedürüne ek olarak uygulanan gevşeme ve solunum egzersizlerinin, hemiplejik hastalarda depresyon düzeyine, uyku kalitesine ve spastisiteye olan etkisini belirlemektir. Hemipleji tanısı almış 40-70 yaş arası 30 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular randomizasyon yöntemi ile Bobath Egzersiz Grubu (Grup 1) ve Bobath Egzersizlerine ek olarak Solunum ve Gevşeme egzersizleri grubu (Grup 2) olarak 2'ye ayrıldı. Uyku kalitesi değerlendirmesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile, depresyon Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ile, spastisite Modifiye Ashworth skalası (MAS) ile, Motor fonksiyonlarda meydana gelen iyileşme değerlendirmesi için Brunnstrom motor evrelemesi kullanıldı. Bütün değerlendirmeler başlangıçta ve egzersiz tedavilerinden 6 hafta sonra yapıldı. Grup'1 e bobath egzersizleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the effect of relaxation and breathing exercises applied in addition to the treatment procedure on depression level, sleep quality and spasticity in hemiplegic patients. Thirty patients aged 40-70 years who were diagnosed with hemiplegia were included in the study. The cases were divided into 2 as Bobath Exercise Group (Group 1) and (Group 2) by randomization method. Sleep quality assessment by Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), depression by Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), spasticity by Modified Ashworth scale (MAS), Brunnstrom motor staging was used to assess improvement in motor function. All assessments were made at baseline and 6 weeks after exercise treatments. Bobath exercises were applied to group 1. In addition to the bobath exercises, breathing and relaxation exercises were applied to group 2.