İşveren sendikalarında üye memnuniyet odaklı finansal tasarım: Kurumsal yapılanma modeli
Member satisfaction focused financial design in employers' associations: Institutional structuring model
- Tez No: 727502
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İstatistik, Banking, Economics, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İşçi ve işveren örgütleri, çalışma hayatının iki önemli ve eşit tarafıdır. Tarihsel olarak bakıldığında işverenlerin bir örgüt etrafında gönüllü olarak bir araya gelmelerinin kökü çok eskilere gitse de, bugünkü endüstri ilişkileri açısından bakıldığında işveren sendikacılığı 19. Yüzyıl başlarına dayanmaktadır. İşçiler ve işverenler arasındaki ilişkinin dinamikleri; dünya ekonomisindeki liberalleşme eğilimi, tedarik zincirlerinde küreselleşme ve bunlara bağlı olarak değişen uluslararası rekabet ortamı neticesinde önemli ölçüde değişmiştir. Küresel düzeyde işçi örgütlenmesindeki yoğunluğun azalmasına rağmen; uluslararası ekonomik ve siyasi düzendeki konjonktürel değişiklikler ve bölgesel farklılıklarla, çeşitli formlarda var olmaya devam eden işveren sendikacılığının bu dayanıklılığını, süregelen üye memnuniyetine borçlu olduğu söylenebilir. Toplu işçi örgütlenmelerinde merkezileşme süreci tersine dönerken, işçi hareketine cevaben doğan işveren örgütleri de, üyelerine toplu iş sözleşmesi müzakereleri dışında hizmetler sunarak varlıklarını devam ettirmektedir. Bu çalışmanın amacı; sürdürülebilirlikleri, işverenlerin bir örgüt etrafında toplanmak konusunda istekliliklerine bağlı bu oluşumların, mevcut fonlarını üye memnuniyetine yönelik hizmetlerde kullanmaları için kurumsal yapılanma ve finansman modeli önerilerinde bulunmaktır. Dünya ve Türkiye'deki işveren örgütleri karşılaştırmalı olarak mukayese edilmiş, bu örgütlerin verdiği hizmetler analiz edilmiştir. Türkiye'den vaka çalışması olarak bir işveren sendikasının fon kullanımı ve üyelerine verdiği hizmetler incelenmiştir. Söz konusu sendikanın üyeleri genelinde bir anket çalışması yapılarak, sendikadan beklentileri ölçülmüştür. Anket sonuçları, işveren örgütlerinin ellerinde bulunan fonu, özellikle, üyelerin uluslararası rekabetçiliğini arttırmaya yönelik finansmana ve kalifiye insan kaynaklarına erişim için kullanmaları yönünde bir beklenti olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca; işveren örgütlerinin üye memnuniyeti ve ihtiyaçlarını ölçme ve hizmetlerini buna göre tasarlama kabiliyetlerinin gelişime açık olduğu anlaşılmıştır. Öte yandan, bu örgütlerin fonlarını büyütebilecekleri ticari faaliyetleri ve fonlarını kullanabilecekleri hizmet alanları yasal mevzuatla sınırlandırılmıştır. Çalışma; işveren örgütlerinin üye memnuniyetini arttırabilmeleri için kurumsal modeller; fonlarını büyütmek için -yasal çerçevenin izin verdiği ölçüde- finansal modeller ve gerekirse üyelerin ve ülkenin menfaatine olacak şekilde mevzuat değişikliği önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Labour unions and employers' associations are two critical and equal parties of working life. Historically, even though voluntary unionisation of employers dates back to centuries ago, employers' associations as in today's industrial relations terms were born in the beginning of 19th century. Dynamics of the industrial relations between employees and employers, however, have largely evolved as a result of liberalisation trend in global economy, globalisation of supply chains, and thus changing international competition conditions. The resilience and sustainability of employers' associations, that maintain their existence in various forms adopting to changes in international economic and political order and regional differences, can be explained with continuous member satisfaction. While labour movement began to decentralise and union density have been decreasing; the unionisation of employers, that was started as a response to labour unions, managed to remain by offering additional services to their members than collective labour agreements. This study aims at suggesting institutional and financial models for employers' associations for spending their existing funds to ensure member satisfaction, on which their existence depends. A comparative analysis of employers' associations at global level and in Turkey and their services wasconducted. A sectoral employers' association from Turkey was selected for case study; its fund management and services were investigated. Its members' expectations from the association were measured with the help of an Expectation and Satisfaction Survey. The survey results indicate the members' expectation from the association for using the funds towards members' access to qualified workforce and to finance for improving their international competitiveness. It was also found out that there is room for improvement in their capacities to measure members' needs and satisfaction levels and to design their services accordingly. Factually, however, the spendings the employers' associations can make for offering services and the commercial activities for them to grow their funds are restricted by law. This study suggests institutional models for employers' associations to improve member satisfaction, financial models to grow their funds -within the legal restrictions- and also legislative changes in favour of members and the country, in general.