Din görevlilerinin sendikal tercihlerini etkileyen faktörler
Factors affecting the union preferences of religious officials
- Tez No: 880863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, din görevlilerinin sendikal tercihlerini etkileyen faktörleri kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, sendikal bağlılık, memnuniyet ve aktif katılım gibi temel dinamikler üzerinde etkili olan çeşitli içsel ve dışsal faktörleri belirlemiştir. İçsel faktörler arasında sendikanın temsil kabiliyeti, politika ve değerlerle uyumu ve sağlanan destekler yer almaktadır. Dışsal faktörler ise sosyal çevre, politik iklim, yasal düzenlemeler ve ekonomik koşulları içermektedir. Çalışma sonuçları, din görevlilerinin sendikal tercihlerinin, sendikanın üyeleri temsil etme yeteneği, politika ve değerlere olan bağlılığı ve sağladığı somut kazanımlar gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, sendika üyelerinin memnuniyet ve bağlılığı üzerinde sosyal çevre, politik değişimler ve yasal düzenlemeler gibi dışsal faktörlerin de belirleyici olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular ışığında, sendikaların üye memnuniyetini ve bağlılığını artırabilmek için iletişim ve şeffaflığı artırma, temsil ve katılımcılığı genişletme, sosyal ve ekonomik destekleri çeşitlendirme, dışsal faktörlere adaptasyon sağlama ve değerler ile politikaları güncelleme gibi stratejik iyileştirmeler yapmaları önerilmektedir. Bu stratejiler, din görevlilerinin sendikal yapılar içinde daha etkin ve memnun olmalarını sağlayacak, dolayısıyla sendikaların genel etkinliği ve çekiciliği artırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the factors affecting the union preferences of religious officials. The research has identified various internal and external factors that have an impact on key dynamics such as union commitment, satisfaction and active participation. Internal factors include the union's representativeness, its alignment with policies and values, and the support provided. External factors include the social environment, political climate, legal regulations and economic conditions. The study results reveal that religious officials' union preferences vary depending on factors such as the union's ability to represent members, its commitment to policies and values, and the concrete gains it provides. In addition, it has been observed that external factors such as the social environment, political changes and legal regulations are determining factors on the satisfaction and loyalty of union members. In light of these findings, it is recommended that unions make strategic improvements such as increasing communication and transparency, expanding representation and participation, diversifying social and economic supports, adapting to external factors and updating values and policies in order to increase member satisfaction and loyalty. These strategies will enable religious officials to be more effective and satisfied within union structures, thus increasing the overall effectiveness and attractiveness of unions.