Felsefi bir öğrenme ortamı olarak Matthew Lipman'ın sorgulama topluluğu
Matthew Lipman's community of inquiry as a philosophy learning environment
  1. Tez No: 727509
  2. Yazar: MERVE ÇAKIR KAYTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı değişen eğitim paradigmasının felsefe eğitimindeki karşılığı olan öğrencilere felsefi düşünme becerisi kazandırmayı amaçlayan eğitim görüşlerinin ve bu sürecin önemli isimlerinden olan Matthew Lipman'ın felsefesinin sorgulama yönünün tanınmasını sağlamaktır. Çocuklar için Felsefe eğitimi anlayışını geliştiren Lipman'ın görüşlerinin ve müfredatının temellerini anlayabilmek için öncelikli olarak onu etkileyen filozoflar ve görüşleri ele alınmış, kavramsal ve tarihsel bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Daha sonrasında Lipman'ın felsefe eğitimi görüşlerinin temel kavramları ve diğer yöntemlerden ayrılan yönleri ortaya konulmuştur. Felsefe öğrenme ortamları içerisinde ayrı ve önemli bir yere sahip olan ve her geçen gün ilkelerini belirleme ihtiyacı daha da artan toplulukla felsefe yapma etkinliği, Lipman için gelişigüzel sorular ve yönlendirmelerle, amaçsız olarak sürdürülemez. Her sorgulama etkinliğinin belli amaçları ve bu amaçlara uygun davranışları geliştirmesi beklenir. Bu çalışmada da bu amaçlar ve ortaya çıkacak davranışlarla ilişkisi, Lipman'ın görüşlerine bağlı olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca Lipman'ın felsefe, sorgulama, düşünme, okul, eğitim ve birey kavramlarından ne anladığı ve bunları kendi pedagojisi içinde nasıl tanımladığı da çalışma içinde verilmiştir. Son olarak da çalışmanın asıl konusunu oluşturan eğitim ortamlarından sorgulama topluluğu, ilkeleri ve öğretmenin topluluk içinde değişen görevleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to provide recognition of the educational views that aim to provide students with philosophical thinking skills, which are the equivalent of the changing educational paradigm in philosophy education, and the questioning aspect of the philosophy of Matthew Lipman, one of the important names of this process. In order to understand the foundations of Lipman's views and curriculum, which developed his understanding of Philosophy education for children, primarily the philosophers who influenced him and their views were discussed, and a conceptual and historical framework was tried to be established. Afterwards, the basic concepts of Lipman's philosophy education views and the aspects that differ from other methods are revealed. According to Lipman, the activity of philosophizing with the community, which has a separate and important place in philosophy learning environments and whose need to determine its principles is increasing day by day, cannot be carried on aimlessly with random questions and directions. Each inquiry activity is expected to develop certain goals and behaviors appropriate to these goals. In this study, these goals and their relationship with the behaviors that will emerge are put forward depending on Lipman's views. In addition, what Lipman understands from the concepts of philosophy, inquiry, thinking, school, education and individual and how he defines them in his own pedagogy is also given in the study. Finally, the community of inquiry, which is the main subject of the study, its principles and the changing duties of the teacher in the community are discussed.