Primer dismenoreli kadınlarda farmakolojik ve non-farmakolojik tedavinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of pharmacological and non-pharmacological treatments in women with primary dysmenorrhea
- Tez No: 727527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Primer dismenore, 18-25 yaş arasında kadınlarda yaygın görülen jinekolojik bir patolojidir. Literatürde, primer dismenoreye yönelik farmakolojik ve non-farmakolojik, cerrahi ve alternatif pek çok tedavi mevcuttur. Bu nedenle çalışmada amacımız farmakolojik ve non-farmokolojik tedavileri karşılaştırarak en etkili tedaviyi belirlemekti. Hekim tarafından ultrasonografi ile muayene edilen 85 primer dismenoreli kadın çalışmaya alındı. Katılımcılar randomizasyon yoluyla 5 gruba ayrıldı. Farmakolojik tedavi gruplarını; hekim tarafından Naproksen Sodyum ve Mikronize Saflaştırılmış Flavonoid Fraksiyonu-MSFF(Diosmin) reçete edilmiş katılımcılar oluşturdu. Non-farmakolojik tedavi gruplarını da; MOPEXE(Motor İmajinasyon Odaklı Pelvik Taban Egzersizleri) egzersiz modeli ile Acupressure gruplarıydı. Kontrol grubunu 12 hafta içinde herhangi bir tedavi almadı. Katılımcıların ağrı şiddeti ve ağrının niteliği; McGill Ağrı Anketi, Menstrual tutum ve davranışları ise; Menstrual Tutum Ölçeği ile çalışmanın başında ve sonunda değerlendirildi. Veriler SPSS 22.0 paket programında analiz edildi. p0,05).
Özet (Çeviri)
Primary dysmenorrhea is a common gynecological pathology in women between the ages of 18-25. There are many pharmacological and non-pharmacological, surgical and alternative treatments for primary dysmenorrhea in the literature. Therefore, our aim in the study was to determine the most effective treatment by comparing pharmacological and non-pharmacological treatments. Eighty-five women with primary dysmenorrhea who were examined with ultrasonography by the physician were included in the study. Participants were divided into five groups by randomization. Pharmacological treatment groups; participants who were prescribed Naproxen Sodium and Micronized Purified Flavonoid Fraction-MSFF(Diosmin) by physicians. Non-pharmacological treatment groups; MOPEXE (Motor Imagination Focused Pelvic Floor Exercises) exercise model and Acupressure groups. The control group did not receive any treatment within 12 weeks. Participants' pain intensity and nature of pain; McGill Pain Scale, Menstrual attitudes and behaviors; It was evaluated at the beginning and end of the study with the Menstrual Attitude Scale.The data were analyzed in the SPSS 22.0 package program. p0.05).