Primer dismenoreli kadınlarda kombine egzersiz tedavisi ile transkutanöz elektrik sinir stimülasyonunun (TENS) primer dismenore semptomları üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of combined exercise treatment and transcutaneous nerve stimulation on symptoms in women with primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 813554
  2. Yazar: ÖZGE ÖZVURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Primer dismenore pelvik bir patolojiye bağlı olmadan ağrılı adet görme olarak tanımlanır ve kadınların yaşamını olumsuz etkiler. Çalışmamızın amacı primer dismenoreli kadınlarda TENS ile kombine egzersiz tedavisinin etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen uzman doktor tarafından tanı almış 47 katılımcı (23,89± 2,88 yaş) rastgele TENS (TG) ve kombine egzersiz gruplarına (KEG) ayrıldı. Katılımcıların ağrı şiddeti VAS (Vizüel Analog Skala) ve Melzack Ağrı Ölçeği (MPQ) ile, yaşam kalitesi SF-36 ile, menstrüasyona yönelik tutum ve davranışları Menstrüasyon Tutum Ölçeği (MTÖ) ile, depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, yorgunluk ve uyku bozukluğu VAS ile tedavi öncesi, tedavi bitimi ve tedaviden bir ay sonra değerlendirildi. TG'na yüksek frekanslı TENS uygulanırken KEG'u ise 8 hafta kombine egzersiz programını uyguladı.
Özet (Çeviri)
Primary dysmenorrhea is defined as painful menstruation without a pelvic pathology and negatively affects women's lives. The aim of our study was to compare the effectiveness of TENS and combined exercise therapy in women with primary dysmenorrhea. 47 participants (23.89±2.88 years) diagnosed by a specialist doctor included in the study were randomly assigned to TENS (TG) and combined exercise groups (KEG). Pain severity of the participants with VAS (Visual Analogue Scale) and Melzack Pain Scale (MPQ), quality of life with SF-36, attitudes and behaviors towards menstruation with Menstruation Attitude Scale (MBI), depression level with Beck Depression Scale (BDI), fatigue and sleep disorder was evaluated with VAS before treatment, after treatment and one month after treatment. While high-frequency TENS was applied to TG, 8-week combined exercise program was applied to KEG.