Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarında mesleki tükenmişlik ve empatik eğilim arasındaki ilişkinin incelenmesi: Adana ili örneği
Examination of the relationship between professional burnout and empathic tendencies in Ministry of Family and Social Services employees: Adana province case
  1. Tez No: 727573
  2. Yazar: EZGİ CİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Public Administration, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Adana Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı kurumlarda çalışan meslek elemanlarında mesleki tükenmişlik ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 2021 yılı içerisinde Adana ilinde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı çalışan 166 meslek elemanı oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve“Empatik Eğilim Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 21.0 Windows paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; meslek elemanlarında duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşmanın orta düzeyde, kişisel başarının düşük düzeyde olması ile kendini gösteren orta düzeyde mesleki tükenmişlik saptanmıştır. Çalışanın yaşı, medeni durumu, çocuk sahibi olması, çalıştığı kurum, kurumun hizmet şekli, mesleki gelişim faaliyetlerine katılma ve mesleki kıdem, mesleki tükenmişlik ve empatik eğilimle ilişkili bulunmamıştır. Cinsiyetler arasında mesleki tükenmişlik açısından farklılık saptanmazken, kadın meslek elemanlarının empatik eğilim düzeyleri daha yüksek bulunmuştur (
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between professional burnout and empathic tendency in the Adana Provincial Directorate of Family and Social Services professionals. The study sample consisted of 166 professional staff in Family and Social Services in Adana in 2021. We used The Personal Information Form, Maslach Burnout Inventory, and the Empathetic Tendency Scale to collect data. Data analysis was performed by IBM SPSS 21.0 Windows package program. Study findings suggested an intermediate level of professional burnout manifested by a moderate level of emotional exhaustion and depersonalization in addition to a low level of personal accomplishment. Age, marital status, having a child, work department, service type, participation in professional development activities, and professional seniority were not associated with professional burnout and empathic tendency. While there was no difference between the genders regarding occupational burnout, female professionals' empathetic tendency levels were higher (