Türkiye'de eğitimin toplumsal cinsiyet bağlamında istihdam üzerindeki etkisi
Educations effect on employment in the context of gender througout Turkey
  1. Tez No: 530028
  2. Yazar: ELİF PEKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KARATAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de kadın ve erkeğin cinsiyet bakımından toplumsal durumu ve buna dayalı olarak eğitim durumunun istihdam ve işsizlik açısından bir literatür araştırması yapılmıştır. Ülkemizde kadın ve erkek istihdamının bulunduğu durumunu ortaya koyabilmek amacıyla kadın ve erkeğin işgücü piyasasındaki durumu TÜİK'ten elde edilen veriler ışığında birçok açıdan değerlendirilmiş bulunmaktadır. Bu bağlamda, genellikle 2014 sonrası dönemi verileri kullanılarak, Türkiye'deki eğitim, istihdam ve işsizlik arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik istatistiksel veriler uygulanmıştır. Bu istatistiksel verilere dayanarak kadın ve erkeğin eğitim seviyesi ve istihdamı arasında ilişki kurularak bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Ulaşılmış olan bu sonuçlara göre, erkek çocuklarının eğitim ve istihdam durumlarına göre kız çocuklarına kıyasla daha avantajlı olduğu ve bunun birçok alanda kendini göstermiş olduğu anlaşılmaktadır. Bu verilere göre Türkiye'de yıllar bakımından kadın istihdamının artış gösterdiği tespit edilmiştir. Sektörel açıdan değerlendirildiğinde kadınların tarım sektöründe çalıştırılmalarına karşın son yıllarda bunun düşüş gösterdiği ve hizmetler sektöründe ise mühim bir şekilde yükselişlerin söz konusu olduğu belirlenmiştir. Bu gelişmelerin paralelinde kadınların işteki durumlarının da değişiklik gösterdiği görülmektedir. Kadınlar ücretsiz aile işçisi olmaktan ayrılmış ücretli ve yevmiyeli olarak çalışma hayatında bulunmaya başlamışlardır. Bölgesel düzeyde incelendiğinde ise Türkiye'de bulunan bölgelerin gelişmişlik seviyelerine göre bu durumun değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a literature survey was carried out in Turkey on the social status of men and women in terms of gender and the educational status in terms of employment and unemployment. In order to reveal the situation of male and female employment in our country, the situation of male and female employment in the labour market has been evaluated in many ways in light of the data obtained from TurkStat. In this context, statistical data were used to determine the relationship between education, employment and unemployment in Turkey, usually using post-2014 data. Based on these statistical data, the relationship between the education level and employment of men and women has been established and some results have been achieved. According to these results, it is understood that male children are more advantageous in terms of education and employment than female children and this is manifested in many areas. According to these data, female employment has increased in Turkey in terms of years. Considering the sector, it has been determined that despite the fact that women are employed in agriculture sector, this has declined in recent years and that there are significant increases in the services sector. In parallel with these developments, it is observed that the situation of women at work also changes. Women are separated from unpaid family workers and have started to work as wage-earners. When examined at regional level, it was determined that this situation varies according to the development levels of the regions in Turkey.